
Синдикат „Образование“ провежда проучване сред работещите в системата на средното образование относно ръста на трудовите възнаграждения и готовността за участие в протестни действия за по-високи заплати.
В програмата на „Прогресивна България“ е заложено поддържане на възнагражденията на ниво 125% над средната брутна работна заплата – същото, каквото е предвидено и в Колективния трудов договор за отрасъл „Средно образование“. В разговорите обаче се поставя условие увеличението да бъде обвързано с резултатите на учениците. Политиците прехвърлят отговорността за ниските постижения, многобройните отсъствия, липсата на мотивация и функционалната неграмотност върху учителите, коментира синдикалният лидер Юлиян Петров.
Според синдиката ниските резултати, дефицитите в ценностната система и поляризацията в образованието не са по вина на българските учители и директори, а отговорност следва да поемат родителите, представителите на местната и на държавната власт.
Предложенията на синдикатите и работодателите са за поне 10% увеличение на трудовите възнаграждения на всички работещи в системата.





















