Предложението е да се направят законови промени, които да задължават родителите да подписват договор с образователната институция децата им да не носят и ползват мобилно устройство в часа

Да се направят промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които да задължават родителите да подписват договор с образователната институция, който да включва забрана за притежание и ползване на мобилен телефон в учебния час. Предложението е на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ в резултат на започналия обществен дебат по темата и решенията на много европейски държави да въведат мерки срещу използването на устройства в клас. По данни на синдиката 95% от българските ученици имат телефони и профили в социалните мрежи.

Според някои забраната е излишна мярка, дори вредна, а други са на мнение, че това е начин да се реши проблемът с ниския успех в училище и че даже закъсняваме с прилагането.

„Текстът от ЗПУО за забрана ползването на мобилен телефон по време на учебен час не действа. Българските ученици могат и се разсейват със смартфоните по време на час. Виждаме несъгласието на повечето родители да се въведе ограничение, да не говорим, че цената на телефоните на децата им нерядко надвишава минималната работна заплата. Не бива да пропускаме някои образователни институции, които са създали правила и в часа „молят“ учениците да поставят устройствата си в т.нар. къщички за телефони. Не сме срещу политиката за дигитализация, затова МОН по-бързо трябва да осигури дигитални устройства на образователните институции за работа в час като таблети, монитори, интерактивни дъски“, коментира лидерът на синдиката Юлиян Петров.

И дава пример с Франция – във френските училища се подписва договор между семейството и училището и една от клаузите е изключване на мобилния телефон в училище. Ученик, който не спазва правилото, се предупреждава и с изключване. Родителите нямат опция за несъгласие или намеса в училищните политики.

Подобна е и ситуацията в Англия – там също е забранено използването на мобилни телефони в училище, като за учебни цели се ползват таблети с регулиран достъп до интернет. Ако ученик не спазва училищните правила, което е изключение, то с него се заема помощник-учителят, който комуникира с родителите и предлага за наказания. Английските ученици се изключват по много олекотена процедура, на която родителят не може да въздейства. Ако ученик отсъства безпричинно, то срещу родителя се завежда съдебно дело и следва сериозна глоба.

В Германия в повечето от федералните провинции е забранено учениците в основен курс да влизат с мобилно устройство в училище, има дежурен телефон за връзка с родителя при нужда.

В Полша има забрана за ползване на мобилни телефони в час, която се налага с вътрешните правилници на училищата. Неизпълнението води до понижаване на рейтинга.

и превенцията от огромните опасности, които съществуват там. Но българските родители вече не одобряват евентуалната забрана на мобилните телефони в час.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.