В ОУ "Ал. Константинов" изпитът започна точно навреме, а преди началото децата получиха инструкции от квестора.

Синдикат „Образование“ към „Подкрепа” изпрати протестна нота до парламентарната комисия по образование и до МОН по повод несъгласия с текстове от новия закон за предучилищното и училищното образование. Едно от основните възражения е елиминираното участие на синдикалните и работодателски организации в атестирането на педагогическите специалисти за сметка на обществения съвет, който нямал поглед върху системата и съответна образователна квалификация.

Не е ясно кой ще плаща за квалификацията на учителите и директорите и, ако за качествена квалификация е необходима поне половин заплата, то педагозите имат гарантирани едва около 60 лева. Липсва и намек в закона, че педагогическите специалисти, събрали много квалификационни кредити, ще бъдат оценени финансово, коментира председателят на синдиката Юлиян Петров.

Той определя като абсурдно заложеното в закона кариерно развитие на учителите. В него са предвидени три, а не както досега пет, длъжности, а, освен това, учител губи достигнатата кариерна позиция, ако смени учебното заведение.

Тази последна тухла в стената разбива и руши безапелационно авторитета на учителя, отказва го от всякаква мотивация за развитие в кариерата по хоризонтала и вертикала, категоричен е Петров.