Предложението за намаляването на сегашните 72 часа е заради нарасналите административни задължения

15355694_208357762955487_9151589637419530654_n1

Годишната норма преподавателска заетост на директорите на училища и детски градини да се намали от 72 на 36 часа. Искането на синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа” е заради нарасналите административни задължения на директорите.

Синдикатът настоява да се изравни и годишната норма на всички учители на 648 часа, съобразявайки това свое предложение със заключението на Комисията за защита от дискриминация, че не следва учителите да имат различна годишна или седмична норма.

„Закриването на помощните училища и въвеждането на децата със специални потребности в редовните училища, увеличава нуждата от ресурсни учители. Предлагаме да се намали седмичната норма на ресурсния учител от 30 на 24 часа, за да може повече училища да имат на разположение необходимите кадри”, коментира лидерът Юлиян Петров.

Според синдиката осигуряването на педагогически съветник или психолог да стане задължително в институциите с държавния образователен стандарт за финансиране и нормиране на труда.

Синдикат „Образование“ предлага заплатите на директорите да станат неразделна част от държавния образователен стандарт за нормиране на труда. Подобен механизъм можело да се приложи и към учителските длъжности, като заплатите на учителите да се нормират от 660 лева  до 1200, съответстващо на директорския механизъм.

Крайно наложително  според  синдиката е да се въведе допълнително заплащане на учителите, които работят с ученици от различни етноси, чийто роден език не е български. В тази графа попадали учениците и децата на семействата емигранти или мигранти, учениците от ромски семейства.

В държавния стандарт за финансиране, синдикат „Образование“ настоява да отпадне изискването за минимален брой на деца и ученици за откриване на групи и паралелки. Мотивът е, че това би довело до намаляване на закритите училища и детски градини в много населени места.