Една от най-големите пеперуди в света разпери криле в зала „Тропик“

Седмица на динозаврите обявява Регионалният природонаучен музей от 20 до 24 ноември, когато ще се проведат образователни и творчески инициативи за деца. Поводът е обновяването на видео стената в зала „Динозаври“. Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна Креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия. В рамките на 5 дни малките и големи посетители на музея ще могат да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове със забавни задачи, свързани с експонатите, които са видели. Допълнителните занимания ще се провеждат в изложбената зала и в зала „Динозаври“, те ще бъдат безплатни за всички, закупили билети за експозицията. Вече е готова и новата визия на киоск системата.

„Радостен съм от  възможността, която имахме тази година да развием и допълним експозицията на музея. Успяхме да завършим зала ,,Полюси“ и успешно доставихме риба от Антарктида. Експериментът се оказа успешен и в началото на 2025 г. музеят изпраща двама свои уредници, за да съберат нови обитатели. Изказвам огромна благодарност на Антарктическия съюз за осъществяването на този труден проект“, каза директорът гл.ас. д-р Огнян Тодоров.

Завърши ремонтът на големите морски аквариуми, в които има 4 вида дънни акули и много атрактивни риби и корали. Крокодилът Хектор има ново местообитание, което отговаря на необходимите условия. Проектът бе подкрепен от деца от ДГ ,,Майчина грижа“, които събраха 2000 лева и ги дариха за изграждане на новия терариум.

„Превърнахме се в първия зелен музей в страната с функционираща фотоволтаична инсталация, екологични принтери, контейнери за разделно събиране на отпадъци и подходяща за велотуризъм дестинация. Закупихме препарирахме много нови експонати. В това число хипопотам, антилопа сейба, алпийски козирог, антилопа гарна, антилопа адакс, 10 от най-големите папагали в света, трагопан сапфир, няколко дълбоководни морски обитатели, хипопотам джудже (препарира се в момента), скелетен препарат на хипопотам джудже, бодлив рак. След близо осеммесечни преговори с австралийското правителство успяхме да издействаме разрешително за препариране на ехидна, коала, казуар, тасманийски дявол и вомбат“, добавя директорът.

Една от най-големите пеперуди в света разпери криле в зала „Тропик“. В естествените си местообитания Атлас се среща в азиатските тропични и субтропични гори, като размахът на крилата ѝ може да достигне впечатляващите 25 – 30 сантиметра. Специфичната форма и ярките цветове на крилата наподобяват змийска глава, което тя използва като умела техника за защита от хищниците.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.