Проф. Галин Цоков гостува в ДГ „Марица“ за началото на проекта на МОН „Силен старт“

 

Одата на радостта с Монтесори камбанки и песента „Мечта за изгрев“ изпълниха за министъра на образованието проф. Галин Цоков малчугани от трета и четвърта група на ДГ „Марица“. Той гостува на детското заведение по повод началото на проекта на МОН „Силен старт“ заедно с кмета на Пловдив Костадин Димитров, зам.-кмета по образование Владимир Темелков и началника на РУО Иванка Киркова.

В детската градина от два месеца вече има арт ателие и вокална група, които се ръководят от художник и музикален специалист. Заниманията с цел развитие на талантите на децата се водят от Йорданка Коларова и Ивайла Тотева. След като демонстрираха музикалните си умения, децата представиха на гостите си и изложбата „Есен в парка“, сътворена от листа, кестени, шишарки, мъхове, дървесна кора и още куп природни материали. По проекта предстои да бъде формиран и баскетболен клуб, начело с професионален треньор.

„Детската градина има опит в работата както с проекти на МОН, така и с общински програми, каза директорът Надежда Дервенска“, и добави, че „Силен старт“ ще работи в три посоки – повишаване квалификацията на педагозите и непедагогическия персонал, интензивна дейност с родителите за подобряване на уменията им за психо-физическото развитие на децата, както и клубове за развитие на арт таланти.

ДГ “Марица”, в която се обучават 169 деца, е една от първите, които започват да работят по проекта. Педагогическият екип прилага и метода „Монтесори“, превърнал е фоайета и коридори в обучителна среда и въвежда посещения на деца от група в група с цел съвместни дейности. Децата получиха като подарък от гостите 60 таблета и куфарчета с материали по изобразително изкуство.

В проекта “Силен старт” в Пловдивска област са се включили 64 детски градини. Обхванати са над 1200 деца. Той е на стойност над 104 милиона лева и ще обхване над 70 000 деца от цялата страна. Включени са 1500 детски градини, част от тях с яслени групи.

„Концепцията е да се работи не само с деца със специални образователни потребности или от уязвими групи, а да се стимулират талантливите в ранна възраст, когато образованието и грижите са особено важни“, каза  проф. Цоков, който гостува и на ДГ „Щастливо детство“. Там акцентът е върху работа с родителите, за да бъдат мотивирани да подкрепят децата си в предучилищното образование, и да повишат здравната им култура.

Министърът отбеляза, че област Пловдив и община Пловдив работят усилено по развитие на образователната среда по двете програми на министерството и в  момента се реконструират или ще започнат да се изграждат повече от 10 предучилищни заведения.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.