Държавният департамент на САЩ спря насрочването на нови интервюта за визи за чуждестранни студенти, докато разширяват проверките и в социалните медии.
„Влиза в сила незабавно – заради подготовката за разширяване на необходимия скрининг и проверка в социалните медии, консулските служби не трябва да насрочват интервюта за визи за студенти или посетители за обмен (F, M и J), докато не бъдат издадени допълнителни насоки, което се очаква през следващите дни“, се посочва в телеграмата.
Визи на чуждестранни студенти ще бъдат издавани, след като бъде проверена и тяхната дейност в социалните мрежи. Това е част от промяната, за която настоява администрацията. Държавният департамент трябва да издаде насоки за разширена проверка на кандидатите за присъствието им и в социалните медии. Засега временно е спряно насрочването на интервюта, но това не се отнася за тези, които вече имат насрочени такива.
Говорителката на Държавния департамент Тами Брус каза, че САЩ използват всякакви възможности, за да проверяват хората, кандидатстващи за визи. Според нея това се отнася за всички „независимо дали са студенти или други“.
През пролетта администрацията отмени правния статут на хиляди чужди студенти, пребиваващи в страната. Това накара някои да напуснат САЩ, страхувайки се от депортация. Други заведоха съдебни искове, получиха положителен отговор и статутът им бе възстановен, но правителството разшири основанията за прекратяване на правния статут на студентите от други страни в бъдеще.
Докладът на Open Doors на Института за международно образование установи, че през учебната 2023-2024 г. в САЩ са се обучавали рекордните 1,1 милиона чуждестранни студенти. Те са генерирали 43,8 милиарда долара чрез разходи за обучение, жилище и живот, според NAFSA: Асоциация на международните преподаватели.
Доналд Тръмп поведе война срещу елитните университети, обвинявайки ги в антисемитизъм и woke идеология.
В началото на втория си мандат Тръмп нареди депортирането на чуждестранни студенти, участвали в протести в подкрепа на Палестина в университетски кампуси в САЩ.
Също така американските власти лишиха опълчилия се Харвардския университет от правото му да приема чуждестранни студенти, като обвиниха образователната институция в „подбуждане към насилие, антисемитизъм и сътрудничество с Китайската комунистическа партия“.
Секретарят по националната сигурност Кристи Ноем публикува писмо, което тя изпрати до университета миналата седмица, инструктирайки хилядите настоящи студенти или да се прехвърлят в други училища, или да напуснат страната.
Тръмп поиска да знае имената и държавите на произход на всички близо 7000 студенти, родени в чужбина, които посещават Харвардския университет. Президентът каза, че е неприемливо 31 процента от учениците, които посещават известното училище от Ivy League, да са от чужбина.
Харвард вече заведе дело срещу администрацията на Тръмп за отнемане на правото му да приема чуждестранни студенти. Университетът заявява, че действията на Тръмп ще имат „незабавен и опустошителен ефект за Харвард и повече от 7000 притежатели на визи“.
Тръмп възнамерява да прекрати всички договори на федералното правителство с Харвардския университет на стойност около 100 милиона долара.