„Устойчивост и развитие“ е слоганът на мандатната програма на доц. д-р Жан Пехливанов, който досега бе зам.-ректор по научна и художественотворческа дейност

Заместник-ректорът по научна и художественотворческа дейност е единствен кандидат да ръководи Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ през следващите четири години. Доц. д-р Жан Пехливанов ще трябва да получи одобрението на 50+1 от членовете на Общото събрание, за да поеме поста на ректор. 95 делегати ще дадат вота си на 15 март. На практика доцентът от катедра “Музикална педагогика и дирижиране” няма конкуренти, но поне половината от имащите право на глас трябва да го припознаят като наследник на проф. Тони Шекерджиева- Новак. Тя няма право на нов мандат.

„Устойчивост и развитие“ е слоганът на мандатната програма на доц. Пехливанов. Той мотивира кандидатурата си така: „не защото ще ми е лесно, а точно защото знам, че ще бъде трудно, но имам вярата, че ще успеем заедно, както досега“.

И припомня, че в АМТИИ започва своя творчески път като студент, поставя началото и успешно развива кариерата си като педагог. Тук сформира „Интро квартет“, с който работи и до днес. Признава, че мандатът му като заместник-ректор бил белязан от множество предизвикателства, но имал самочувствието, че е добил мениджърски, продуцентски и административен опит, за да застане начело на Академията.

Привличане на чуждестранни студенти, осъвременяване на учебните програми и повишаване ефективността на практическото обучение, надграждане на отношенията на висшето училище с институции и международни партньори са част от целите и задачите, залегнали в предизборната платформа. Кандидат-ректорът предвижда създаване на стратегия за управление на собствеността, в която да бъде заложено обследване и заснемане на всички обекти, стопанисвани от Академията, идентифициране на конкретни проблеми и нужди на сградния фонд, кандидатстване за финансиране за консервация и реставрация, превръщане на недостатъчно използвани пространства в зони за съвместна работа.

Програмата за управление поставя акцент и върху подобряване видимостта и реализацията на творческата и научна продукция на Академията, създаване на дигитална платформа за споделянето й, стимулиране на публикационната дейност.