Петицията е инициирана от гражданска група “Математика за всички деца”

Не само в математическите гимназии, но и в останалите училища да има паралелки със засилено изучаване на математика и природни науки след 5 клас. Това искат в петиция във фейсбук над 400 родители, обединени в гражданска група „Математика за всички деца“. Те обясняват, че в държавния план-прием в математическите гимназии местата са общо 1300. Паралелките в пловдивската МГ са две.

„Българските четвъртокласници са на девето място в Европа по математика в международното изследване TIMSS 2023, а в прогимназията се наблюдава огромно понижение в качеството на знания на учениците по математика, като регистрираме тревожни резултати в края на 7 клас и спад до последно място в Европа“, се посочва в петицията.

Родителите посочват данни, че ако на НВО в 4 клас 20% от децата имат резултат под 50 точки, в 7 клас този процент е вече 65%. Децата не успяват да развият математическите си способности още по време на основното си образование и това оказва съществено влияние впоследствие.

Паралелно с това, държавният план-прием в математически паралелки след начално образование срива мотивацията на хиляди ученици годишно, решили да изучават свободно математика в по-горен клас, пишат още родителите. Според тях единственото решение е  основните и средни училища да имат реална възможност да осъществяват прием в математическа паралелка, като за целта е нужна стратегия и методика за разширено преподаване на математика.

В подкрепа на мотивите си те са изготвили научен анализ, входирали са подкрепително писмо на 112 български учени математици от 15 университета.

Как е сега

Според наредбата на МОН приемът в математическите и природо-математическите гимназии в 5 клас може да е само до 2%.

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че е в ход процедура за промяна на наредба 10 за организация на дейностите в училищното образование. Увеличаването на броя на местата за прием на ученици в 5 клас в профилирани гимназии с профил „Математически“ ще бъде анализирано при предстоящото изменение. Учениците от прогимназиален етап се обучават по един и същи рамков учебен план, който е еднакъв за всички ученици, като в гимназиите с профил „Математически“ и „Природни науки“ засиленото изучаване на математика е заложено в часовете за разширена и допълнителна подготовка. При интерес на учениците всяко училище може да заложи разширено изучаване на математика в избираемите или факултативните учебни часове, каза министърът. Ще се поощряват училищата, които осъществяват обучение по математика като профилиращ предмет в профили, в които предметът не е сред основните, както и учениците, които полагат матура по математика. Обмисля се въвеждането и на школи като извънкласни дейности.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.