Хора като директора на частна гимназия “Езиков свят” Василка Николова нямат място в образователната система, коментира в Пловдив министърът на образованието Николай Денков
„Учители и родители трябва да се обединят срещу агресията у децата, за да има положителен резултат. Преди време имаше интересна идея родителите веднъж на няколко месеца да влизат в час, за да могат реално да преценят каква е отговорността им за справяне с агресията. Те трябва да изградят у децата си нагласата, че насилието е напълно неприемливо”. Така коментира днес в Пловдив последните инциденти, които почерниха образователната система, министърът на образованието проф. Николай Денков. Той бе в града под тепетата за конференция, посветена на връзката между бизнеса и образованието.
Министърът заяви, че се прави преглед на всички наредби на МОН за намаляване на агресията в училище. Според него механизмите в системата са подредени добре, но учителите нямат силата да изпълняват всички изискващи се от тях действия.
Утре той ще разговаря с ръководството на Националното сдружение на общините. Предстои среща с представители на Министерството на труда и социалната политика, Министерство на вътрешните работи, Агенцията за закрила на детето и други институции, за да се търсят възможни решения.
Предвиден е разговор и с министъра на здравеопазването проф. Илко Семерджиев във връзка с медицинското обслужване в учебните заведения. Проф. Денков обаче поясни, че няма как от днес за утре да се появят лекари и медицински сестри във всяко училище при условията, в които се намират образователната и здравната система в момента.
Според Наредба 3 за здравните кабинети в училищата и детските градини, минималният брой ученици, обслужван от един медицински специалист, е 800. Когато в две или повече училища, които се намират на територията на една община, учат по-малко от тази бройка, медицинското лице обслужва повече от едно училище.
Оборудването с нужните медикаменти и заплатите в кабинетите се осигуряват от общините. Не е тайна обаче, че няма как лекарите да бъдат върнати в училищните кабинети, тъй като основната им дейност ще се свежда до издаване на медицински бележки и така те не могат да се развиват професионално. Но ще се мисли върху гарантиране на медицински сестри на пълен работен ден в училищата. Недостигът на тези кадри в здравната система обаче е твърде голям, а предвид ниските възнаграждения в училищата и детските градини, трудно се ще намерят желаещи да заемат тази длъжност, прогнозират експерти.
Министър Денков припомни, че е в 52 ОУ „Цанко Церковски“ е разпоредена проверка по повод трагичния инцидент с 11-годишната Габи. Той изрази съболезнования и съчувствие към родителите и близките на починалата в петък четвъртокласничка.
„За момента учителката е направила това, което вероятно всеки би направил на нейно място. Сигналът за мен е, че около тези деца винаги трябва да има учител. А ролята на родителите пък е възпитателна вкъщи, където трябва да учат децата си, че да удариш по-слаб, да удариш момиче, това въобще не е приемливо. Мен така са ме учили вкъщи. Оттам да има и обща нагласа, че насилието в отношенията е напълно неприемливо“, заяви още министър Денков.
Той коментира и случая с директорката на частната гимназия „Езиков свят“ Василка Николова, за която се предполага, че е укривала информация за обвинения в убийство в Борисовата градина Йоан Матев. Министърът изтъкна, че не може да се прикрива убийство и в никакъв случай не може да се толерира подобен тип поведение. Според него тази директорка няма място в образователната система. Той обаче подчерта, че в случая става дума за частно училище и МОН няма правата да предприема действия в тази посока.
Учителите имали нужда от по-сериозна професионална подкрепа за превенция на агресията в училищата. На първо място трябвало да се осигурят повече ресурси за психолози и преподаватели, които да работят с проблемните деца.
“Марките, които обсъждаме в МОН, са свързани с това как да помогнем на учителите да изпълнят тежката задача, която имат. Един учител в клас не може да наблюдава всички, особено ако трябва през междучасието да раздаде храна и да вземе дневника. Учителите трябва да бъдат защитени от всякакъв тип натиск от страна на родителите, за да изпълнят функциите си. За тази цел следва да се затегне режимът за достъп. Ассурдно е родители да влизат в училище да се саморазправят. Нужни са и мерки, при които родителите да бъдат санкционирани, ако не изпълняват задълженията си. Такива към момента няма”, каза министърът.
Според проф. Денков са необходими ефективни санкции срещу родителите, които си позволяват подобни действия.