България се нуждае от кадри с добро образование, по търсените от работодателите професии. Степента на подготовка на студентите не съответства на потребностите на бизнеса, тъй като е предимно теоретична. Държавният план-прием да бъде съобразен с броя на завършващите средно образование. За по-голяма конкуренция и подобряване качеството на студентите броят на дотирания от държавата прием не бива да е повече от 50 на сто от общия брой завършващи.

Това са трите акцента в становището, изпратено от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) до министъра на образованието проф. Галин Цоков във връзка с определянето на приема на студенти и докторанти в държавните висши училища и научните организации.

При близо 39 000 места за учебната 2020-2021 – около 96% от тях са било заети. Две години по-късно – при обявени над 41 300 места – незаетите места в университетите стават 9%. Според данни на работодателите сериозен дефицит на кадри има най-вече сред инженерните    специалисти, в транспорта и в строителството. Затова предложението е квотите в университети да бъдат увеличени точно в тези направления. Според статистиката за учебната 2023-2024 местата за студенти с държавна субсидия са с над 6000 повече от завършилите средно образование.

Над 40% от “свръх квалифицираните” кадри с висше образование работят на места, които изискват по-ниски образователни и квалификационни изисквания или се вливат в редиците на безработните, посочват от АИКБ и допълват, че това води до загуба на човешки ресурс.

От асоциацията виждат подобни проблеми и по отношение на местата в професионалните гимназии, които също не са съобразени с демографските структури и допълват.

“Все още има неразбиране на ученици и родители за нуждата от придобиването на професия, която да е ориентирана към бъдещите потребности на пазара на труда”, заявяват още от АИКБ.