ОУ „Тодор Каблешков“ посрещна училища от София и Перник по НП „Иновации в действие“, участва в работни срещи и дискусии в Стара Загора

Да бъдем задружни, търпеливи и щедри, обещават третокласници, докато изработват табла на добродетелите, напътствани от класния си ръководител Ивелина Иванова. Участници в работилницата са също директори, учители и ученици от столичните СУ „Луи Пастьор“ и СУ „Проф. Константин Иречек“, както и от ОУ „Кракра Пернишки“ в Перник. А домакин е ОУ „Тодор Каблешков“, което посрещна екипи на партньорски учебни заведения по национална програма „Иновации в действие“. Децата от 3 б клас поведоха гостите по стълбичката на добродетелите, заявявайки, че биха искали да живеят в свят без войни, в който цари мир и разбирателство между хората. След като всички получиха гривна с добродетел в края на урока, заедно пуснаха балони с послания.

Зам.-директорът Ася Драгинова запозна колегите си със социално-емоционалното образование в училището и ползата за установяване на позитивна среда и възможност за личностно израстване на учениците, както и с иновативните предмети „Аз и другите” и „Лидерът в мен“. Гостите бяха впечатлени от емоциометъра, колелото на избора и дневника на емоциите, запознаха се с добри практики. Учениците от 4 б и класният им ръководител Ралица Манолова представиха урок на тема „Емпатия и мирно разрешаване на конфликти”.

Партньорските училища присъстваха и на урок за опрашване на растенията, воден от учителите Елена Тонева и Златка Миронска. След като напомниха на децата колко е важна ролята на пчелите за живота на земята, учениците от 2 а и 4 б клас съвместно създадоха модел на пчеличка с Lego WeDo, с който представиха опрашването, разпределяйки задачите си според своите силни страни и показаха отлична работа в екип. В края на урока всеки участник сподели как се е чувствал при изпълнение на заданието, което бе написано върху малка хартиена пчеличка.

Екип от ОУ „Тодор Каблешков“ гостува по модул „Лаборатория за иновации“ в старозагорското ОУ „П.Р.Славейков“. Под научното ръководство на професори, доценти и асистенти от Варненския свободен университет, Тракийския университет и Бургаския свободен университет бяха реализирани съвместни дейности между представители на десет иновативни училища за методическо помагало. Целта е представяне и мултиплициране на успешни практики в образователните институции.

„Работните срещи и дискусии на екипа от учители и външни специалисти се реализираха чрез работилници за иновации и представяне на иновативни уроци от гостуващите учители и домакините. В три от тях се проведоха практически занятия с ученици от 7 клас. Наблюдавахме работещи иновативни модели в реална ситуация с помощта на модератори. Специфичното на срещите бяха темите за позитивното образование и личностното израстване. Всяко училище сподели своя иновация, която предлага различни подходи как децата да се чувстват по-добре и да бъдат щастливи, акцентирайки на техните силни страни“, пояснява директорът на ОУ „Тодор Каблешков” Емилия Алексиева.

Участие в срещите взе и Мирослава Драгославова – старши учител в начален етап и преподавател по иновативния предмет „Аз и другите“. Тя представи педагогически модел на социално-емоционално преподаване. Решавайки кръстословица, седмокласниците заключиха, че добротата е най-ценното качество, което притежава човек, а след прожекция на клип, свързан с умението да правим добро без да очакваме нещо в замяна, те се увериха, че направеното доброто се връща като бумеранг. Всеки седмокласник написа добра постъпка в пролетен цвят, а всички заедно подредиха дърво на добрината с ценните за тях добродетели.

Работните срещи се проведоха в Регионална библиотека „Захарий Княжески” в три тематични панела: „Личностно развитие”, „Позитивна образователна среда”, „Мотивация за включване”. ОУ „Тодор Каблешков“ с модератори проф. Румен Стаматов и Димитър Татарски постави за дискусия въпросите за силните страни на характера и тяхното позитивно влияние върху добрия живот, щастието, търсенето на смисъл, отношенията с другите, справянето с предизвикателствата и устойчивостта на характерите. Обсъдени бяха методи и техники за ефективно прилагане на процеса за развитието на силните страни, обобщени бяха добри практики, въз основа на които се създаде нова иновация.