Танев посочи, че за основа ще бъде използван законопроектът за училищното образование, който стигна до второ четене в 41-вото Народно събрание, но така и не беше приет. По думите му обаче по него ще се търсят още експертни мнения, “за да се постигне текст, който е наметнал мантията на съгласието”.
По отношение на висшето образование министър Танев каза, че трябва да се уважава качеството на преподавателите, а не титлите им, защото в последните години са раздадени голямо количество титли.
“Системата “професор” на този или на онзи университет трябва по някакъв начин да бъде узаконена и журналистите да бъдат облекчени, когато изписват кой е професор и кой не е, защото има разлика между “професор”, ;заслужил професор;, ;специален професор;,гост-професор”, каза Танев.
“Не съм враг на прогреса, а точно обратното, не съм враг на демокрацията, а точно обратното, слободията е това, което пречи”, посочи той.
Иначе ще продължат петчленките или седемчленките от приятели да произвеждат продукт, а много от този състав е некачествен от Калотина нататък, коментира министърът.
Според министъра “най-шумни са тези професори, които може би са с по-малко публикации и имат туристически английски език, а не такъв за преподаване. Трябва да се въведе някакъв ред, ако уважаваме системата на образованието;, заяви образователният министър.
“Раздадоха се невероятно, огромно количество титли през последните години, благодарение на това, че лошият ВАК не беше заменен с по-хубаво нещо, а в определени случаи и с по-лошо”, каза още Танев.