Ако не постигнем съгласие при преговорите за постоянно видеонаблюдение на класните стаи, ще се повторят протестите отпреди 10 години, заявяват синдикатите
Проверка на стачната готовност на учителите са започнали чрез структурите си по места от Регионалния синдикат „Образование” на КТ „Подкрепа”. Целта е да се установи нагласата на педагозите за масово недоволство, в случай, че не се постигне съгласие по време на предстоящите преговори за постоянно видеонаблюдение в класните стаи.
Това каза за „Уча в Пловдив” регионалният председател на синдиката Цило Нейчев.
Преди дни родители излязоха на протест с 11 искания, сред които бе именно постоянното видеонаблюдение в училищата и детските градини. Според тях камерите щели да покажат и кой реално посещава училище и така да се реши проблемът с фиктивните ученици.
От Синдиката на българските учители настояха да се въведе договор, който да бъде подписван между ръководството на училището и родителите, за да се гарантира, че и те ще изпълняват ангажиментите си, когато детето е на училище. Лидерът Янка Такева призова МОН да разработи съответните нормативни документи.
„Засега изчакваме. Всичко зависи от това как ще премине срещата на 6 юни”, заяви регионалният председател на СБУ Петрана Калоферова.
На 6 юни по инициатива на министъра на образованието Красимир Вълчев ще се проведе среща, на която учители и родители ще обсъждат мерките срещу агресията в клас, за да се намери общо решение.
Синдикатите се заканват да повторят 40-дневната стачка от 2007 година, ако бъде въведено видеонаблюдение в училищата и продължи практиката родители да подслушват чрез децата си.
„Какво значи един учител да бъде наблюдаван във всяка минута от часа си. Интересно дали родителите ще се съгласят да сложат камери на техните работни места”, задава риторичния въпрос Цило Нейчев.
Министърът на образованието също изказа мнение, че не бива да има включени камери във всяка стая, а трябва да се подхожда с повече доверие. Вълчев уточни, че МОН и РУО имат достъп до камерите и при необходимост биха се намесили. Според нето най-важното е да се подобри социалният статус и имидж на учителската професия.