Целта е да се гарантира, че възнагражденията в държавните висши училища няма да изостават от темпа на развитие в страната
Средната заплата на академичния състав в държавните висши училища да е не по-ниска от 180% от средната за страната. Минималната заплата за длъжност „асистент“ да е минимум 125% от средната брутна заплата за страната. А стипендиите на докторантите да са не по-ниски от 150% от минималната заплата за страната, става ясно от приетите на второ четене промени в Закона за висшето образование.
Целта е да се гарантира, че възнагражденията в държавните висши училища няма да изостават от темпа на развитие в страната. Прието бе още определената минимална заплата за асистентите да не може да е по-ниска от одобрената за предходната година. Разпоредбата обхваща както асистентите в държавните университети, така и в научните организации, които са на бюджетна издръжка.
Средствата от държавния бюджет за финансиране на висшето образование трябва да се планират ежегодно в размер, не по-малък от 0,9% от БВП и следват целите, заложени в Стратегията за развитие на висшето образование.
До измененията се стигна след четиричасови спорове в зала. От ПП-ДБ се противопоставиха на това промените да влизат в сила от сега и предложиха началото да е 1 януари 2025 г., тъй като средства за това не са предвидени в държавния бюджет. По-високите заплати ще струват на държавата около 206 млн. лева. От ГЕРБ ги укориха, че финансовият министър е могъл да намери 150 млн. лева за освобождаване на студентите в държавните вузове от такси, а не може да осигури по-високи възнаграждения за академичния състав.