Своята формула за това как се става ефективен лидер разкри Румен Радев на среща със студенти за бъдещите предизвикателства пред младите хора у нас

„Ако говорим за войната в Украйна, трябва да отчетем, че ще има вторични вълни на дестабилизация и те чукат на вратата. Един от проблемите е голямата продоволствена криза, която ще настъпи“.

Това прогнозира президентът Румен Радев на среща със студенти от Аграрния университет днес. „Бъдещите предизвикателства пред младите хора в България“ бе темата, по която Студентският съвет на вуза покани за разговор държавния глава. Той бе посрещнат от ректора проф. д-р Христина Янчева и нейния екип, а препълнената със студенти аула бурно го аплодира. Позиции на първия ред заеха ректори и зам.-ректори на пловдивските висши училища, както и кметът Здравко Димитров.

„Украйна е вторият по големина производител на пшеница. Какво означава това при сегашното военно положение? Огромен проблем за целия свят. Имаме отстъпление от производството на зърнени храни, мляко, млечни произведения и месо”, каза Радев и маркира проблемите пред родното селско стопанство, както и структурния дисбаланс.

„Начинът на формиране на субсидиите стимулира едрите земеделски производители, а дребните изоставиха селата, тъй като не можаха да се справят. Трябва да се мисли как субсидиите да останат при хората, които произвеждат плодове, зеленчуци, занимават се с пчеларство и животновъдство“, каза още президентът и добави, че в основата на всяка икономика и съществуването на всеки индивид стои продоволствието.

Честта на води разговора с държавния глава се падна на председателя на Студентския съвет на вуза Христо Козаров, който постави началото с въпроса как се става успешен лидер. Радев разкри своята формула за ефективно лидерство, която еволюирала от времето, когато бил командир на авиобазата в Граф Игнатиево до днес. При 44-седмично си обучение във Военновъздушния колеж „Максуел” в Алабама имал възможност да чете много специализирана литература за лидерството и започнал да сравнява написаното със своята работа. Така си изработил прости правила, които безрезервно спазва и до днес: Имай визия за структурата, в която ще отидеш, създавай стандарт, развивай средата, споделяй успеха, поемай вината, работи така, че като напуснеш, да оставиш организацията в по-добро състояние.

Студентите питаха президента за Зелената сделка, при което той акцентира, че най-важното е да не загубим автономност на нашата енергийна система. Същото се отнасяло и за селското ни стопанство.

„Трябва да направим така, че всяко достижение в науката да го претворяваме в живота. Нуждаем се от практико-приложно образование“, каза държавният глава в отговор на въпроса за това как трябва да се развива аграрното образование в България.

Той получи кошница с даровете на университета – вино, плодове и мед, произведени в опитните полета, лаборатории и избата на висшето училище.