Учениците ще могат да липсват в час по уважителни причини до 10 дни, става ясно от проекта за Държавен стандарт за приобщаващо образование

13230746_1197228763623379_1307965554_o

Педагогическите съвети в училище ще решават как да санкционират ученици, които имат над 15 отсъствия по неуважителни причини. Това обяви днес заместник-министърът на образованието Диян Стаматов при представянето на проекта за Държавен стандарт за приобщаващото образование. Стандартът позволява една от мерките вече да бъде преместване в друга паралелка и едва след това да се пристъпва към прехвърляне в друго училище.

Учениците ще могат да отсъстват по уважителни причини до 10 дни – до 3 дни в една година с разрешение на директора и до 7 – с разрешение на директора след решение на Педагогическия съвет.

Стандартът урежда и каква подкрепа ще получават децата със специални образователни потребности. При необходимост в училище ще се привличат ресурсни учители, психолози, логопеди, педагогически специалисти. Ще има помощник на учителя.

Стандартът урежда обща и допълнителна подкрепа за всички деца, включително и тези  в риск да отпаднат.

От допълнителни часове се нуждаят и децата, които не знаят български език, както и тези със затруднения в обучението. Часовете ще се провеждат включително и през лятото. Допълнителна подкрепа ще има за децата, които не получават такава от семейството си.

Регламентирана е подкрепата за деца, подложени на тормоз.

В стандарта е уредена и подкрепата за децата с изявени дарби – за осигуряване на квалифицирани специалисти за развитие на техния потенциал. Но и допълнителна подкрепа, защото и за тях има риск да изостанат с обучението, докато ходят на олимпиади, състезания, гастроли.

В  този стандарт се залагат и дейности за създаване на добър психоклимат в училище – превенция срещу насилието, преодоляване на проблемно поведение, както и награди и санкции за учениците.

1 КОМЕНТАР

  1. Директно изключване за тея некадърници

Коментарите са затворени.