Армия от 2700 майки и бащи ще се присъедини към квесторите
Това ще внесе още по-голям хаос и е напълно безсмислена мярка, коментират директори
По трима родители във всяко училище ще следят за гафове при провеждането на държавните зрелостни изпити. Условието е децата им да не са 12-класници. Родителите не трябва да са преподаватели или завършили висше образование по специалност, която съвпада с изпита. Не могат да бъдат и учители, които подготвят деца за матури. Те няма да влизат в стаите, но ще наблюдават целия процес по гарантиране на сигурността – запечатване и разпечатване на помещенията преди изпита, ще следят да не влизат външни лица в сградата, ще наблюдават разпечатването на изтеглените въпроси, ще могат да следят на мониторите как протича изпитът. Освен това ще наблюдават работата на квесторите по коридорите, ще имат достъп и до най-критичното място за получаване на информация отвън – санитарните възли. Те имат право да подават и сигнали за нарушения при провеждане на изпита.
Това обяви днес министърът на образованието Меглена Кунева. Тази идея е обсъдена по време на среща между ръководството на МОН и родителските асоциации. По предварителни разчети армия от 2 700 родители ще се включи в процеса по провеждане на матурите.
Директорите ще трябва да организират включването на трима родители във всяко училище, като матури ще се проведат в над 900 училища. Имената кои да бъдат допуснати на изпитите на 18 и 20 май ще бъдат предлагани от настоятелствата или родителските комитети в училищата. След това педагогическите колективи ще ги, поясни зам.-министър Диян Стаматов. Той предупреди, че са предвидени и тайни мерки, които ще са известни само на няколко човека, директно отговарящи за изпитите.
Засега ито родителите, нито от МОН са поставяли въпроса за заплащане на тези, които ще пазят. По Кодекс на труда всеки родител на дете до 18 години, има право на 2 дни платен годишен отпуск, подчерта зам.-министър Стаматов.
Гимназиалните директори изобщо не посрещат с ентусиазъм нововъведението, което според тях ще доведе до още по-голям хаос и напрежение. Те са категорични, че тази мярка е напълно безсмислена и дори може да предизвика повече гафове, вместо да ги предотврати.
Има големи училища, където ще се провеждат изпити в 10 класни стаи на по два етажа. Във всеки кабинет има по двама квестори. По четирима квестори следят за реда в коридорите, други са разпределени в тоалетните и на пропуска. А сега и родители, които също ще трябва да обгрижваме. Представете си за колко много хора става дума, а най-важното е да не допуснем грешка при разпечатването и раздаването на изпитните варианти, коментират директори. Наличието на прекалено много външни лица щяло да доведе по-скоро до размиване на отговорността при евентуална грешка. Школските шефове напомнят, че досега произволно избран ученик също е бил гарант за прозрачност при отваряна на пликовете и разсекретяването. Друг е въпросът, че може да няма ентусиасти родители, но ако присъствието им се окаже задължително, ще трябва да агитират и за доброволци.