Изкуственият интелект оценявал понякога по-обективно от учителя отворените въпроси в тестовете, показал експеримент на МОН по време на националното изпитване по природни науки
Повече задачи с практическа насоченост ще бъдат включени в тестовете за национално външно оценяване по български език и литература и по математика в 10 клас. Това каза днес в Пловдив министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който се срещна с ученици от Английската гимназия в рамките на кампанията „Просто кажи „Не“. Според него именно формирането на умения за намиране на решения на реални житейски проблеми трябва да е основен акцент в обучението, който обаче към момента липсва.
На въпрос на учениците как новите технологии ще бъдат интегрирани в съвременното образование, министърът отговори, че това е един от най-актуалните въпроси и даде пример с проведеното преди няколко месеца национално изпитване по природни науки. Изкуственият интелект оценител по-обективно някои задачи с отворен отговор от учителите.
Проф. Цоков каза още, че миналата година от МОН са подготвили насоки да училищата и университетите относно използване на AI, а в момента се планират обучения на учители. Има разработена програма на Intel и за обучение на ученици.
„След като институтът INSAIT подготви втора версия на българския ChatGPT, водим разговори това, което е постигнато като езиков модел, да може да се ползва за подготовка на тестови задачи и оценяване на ниво училище“, поясни министърът.
Идната седмица България ще участва с щанд на световното изложение за технологии в Лондон, където МОН ще представи платформата „Дигитална раница“.