До два дни го подаваме в МОН, каза ректорът на УХТ, проф. Кольо Динков

110 милиона лева от парите по оперативната програма за наука ще отидат за регионални научни центрове, каза просветният министър Николай Денков

e528e364e7d3de45eec2488d255503e2

Пловдив е готов с проекта за център за върхови постижения, заяви днес ректорът на Университета по хранителни технологии проф. Кольо Динков. Четири пловдивски висши училища се обединиха за изграждане на Център за биотехнологии и здравословни храни. Всяка от страните по договора между Университета по хранителни технологии, Аграрния, Медицинския и Пловдивския университет е подготвила своята част от документацията. УХТ ще разработва уникални здравословни продукти, затова той ще е водещият университет. Останалите три са подкрепящи.

Проектът е подкрепен от бизнес партньори на вузовете на национално и международно ниво. Към документите ще бъде приложено и подкрепително писмо от община Пловдив, която застава зад реализацията на центъра.

Част от парите ще бъдат насочени за сгради и оборудване, но голяма част от финансирането ще бъде за специфична техника и издръжка, за да може центърът да се развие за 6-7 години.

МУ се включва по отношение на контрола на храните, микробиологичната оценка, различните чипове за оценка на качеството. Вузът има амбицията да създаде и център за компетентности, заедно с ПУ, ориентиран към персонализираната медицина.

Срокът за подаване на документи веднъж вече беше удължен, но днес министърът на образованието Николай Денков заяви, че крайната дата за подаване на проектните предложения е 28 февруари и че поредно забавяне би довело до загуба на средства по оперативната програма за наука.

Парите по приоритетната ос за наука от оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ ще подкрепят само приложно ориентирани научни изследвания. 110 милиона лева ще отидат за регионални научни центрове.  По данни на МОН в момента 80-85 на сто от  финансирането за наука и от научния капацитет са концентрирани в столицата. Парите ще отиват не само към университетите, които се намират извън София, а и към регионалните центрове на БАН и филиалите на столичните университети в страната.

До средата на март ще бъде публикувана за обществено обсъждане новата Национална стратегия за развитие на научните изследвания. Стратегията и създаването на Национална пътна карта за научна инфраструктура са задължителни предварителни условия, както по оперативната програма за наука,  така и по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.