Страната ни беше представена от фондация „Световен образователен форум България“
Световен форум на тема „Развитие на международни проекти за училища“, организиран от LFEE Europe, се проведе в Брюксел. Участници от различни образователни нива на 13 държави членки на ЕС разгледаха програма „Еразъм+“ като двигател за приобщаване, разнообразие и цифрова трансформация. България беше представена от пловдивски педагогически екип чрез фондация „Световен образователен форум“ в изпълнение на мобилност с цел обмяна на опит чрез наблюдение на работа по проект 2024-1-BG01- КA122-ADU-000231042.
Участниците дискутираха по различни теми като благополучие и добро здраве, приобщаващо образование, изкуствен интелект, развитие на професионални общности, иновации, емоционална интелигентност, ролята на театъра и драмата в обучението, предизвикателства и иновации в образователната система.
България беше включена в програмата и с уъркшоп на тема „Развитие на професионални общности“, подготвен и изнесен от д-р Мария Гайдарова, председател на „Световен образователен форум България“ (WEFBG) и директор на ОУ „Райна Княгиня“. Презентация предизвика голям интерес сред международните участници и постави акцент върху стратегиите за изграждане на професионални мрежи и сътрудничество между училищата. Форматът на събитието позволи дискусията по време на уъркшопа да продължи и в неформална среда, в която се доразвиха идеи за бъдещи сътрудничества.
„Един от основните акценти по време на форума беше необходимостта от интернационализация и интегриране на глобални перспективи в местните образователни практики. Посетихме Европейския парламент в Брюксел, където участвахме в презентация за ролята, функциите и начина на работа на европейските институции. Участвахме в редица активности в Департамента по образованието на Фландрия, където обменихме опит и обсъждахме съвременните предизвикателства пред образованието в Европа“, поясни председателят на фондацията д-р Мария Гайдарова.
Българската група имала възможността да представи страната и богатството на езика ни пред международната аудитория. Участниците се запознали с родното ни културно наследство и дори наумили няколко български думи, разказват пловдивските преподаватели Тодор Атанасов и Таня Танева-Гарабедян.
Пловдивската група преподаватели посетили училища, за да се запознаят с образователната програма, условия на обучение, развиване на компетентности, използване на информационни технологии в административното управление и във всеки учебен час. „Присъствахме и на планирана евакуация по сигнал за пожар в училище”, разказва Ваня Шопова
„Осъществихме множество контакти с колеги от различни държави, които споделят нашите цели и визия за образованието“, допълва Илия Авков.
Сред основните теми на форума били създаване или разширяване на мрежа от международни партньори и запознаване с други европейски образователни системи, разширяване на знанията, уменията и компетентностите за прилагане на иновативни методи на обучение, промяна на организацията на учебната среда и използване на информационни технологии; изграждане на умения за общуване, рефлексия, работа в екип, равностойно включване в образователния процес.