Петлешков пише на седмокласници, герои оживяват с помощта на технологиите

0
424

На интердисциплинарен урок в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей учениците от 7 б клас на СУ „Св. Паисий Хилендарски правиха интервю с Панайот Волов и представиха двуезично издание „Българските герои в битка за свобода“

„Когато казах: „Сам съм, други няма“, не мислех за себе си. Мислех за всички майки, деца и старци в Брацигово, които разчитаха на мен да се защитят. Не можех да предам никого – това би било предателство към целия ни народ. Радвам се, че днес ти и твоите съученици растете свободни. Пазете тази свобода и помнете, че тя е платена с кръвта на много българи. Учете се, обичайте родината си“.

Това написа в отговор на писмо на седмокласници водачът на Априлското въстание в Брацигово Васил Петлешков. Учениците от 7 б клас на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ съживиха исторически личности с изкуствен интелект и създадоха реалистични образи на националните ни герои с помощта на новите технологии. В продължение на два месеца 26 момчета и момичета, разделени на малки работни групи, изследвали архиви и събирали информация за 13 исторически личности, четири от които представиха на днешния интердисциплинарен урок в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей. Урокът на тема „Български възрожденци през погледа на изкуствения интелект“ се проведе в рамките на програмата „Интел – умения за иновации“, като комбинира историческо съдържание, чуждоезиково обучение и дигитални технологии.

Нашата задача не беше просто да „създадем“ образи, а да научим повече – за хората, които са написали историята със своята смелост и саможертва, за отговорността, която носим, когато боравим с информация, поясни за двумесечната предварителна подготовка Виктория Илиева.

Ментори на седмокласниците са преподавателите Елена Бургова (история), Данаил Добрев (роботика и виртуален дизайн) и Ива Дикова (английски език). Целта била децата да усъвършенстват работата си с исторически документи, да развият умения за критично мислене и творческо писане, да работят в екип и презентират.

На откритото занятие бе представено и двуезично издание „Българските герои в битка за свобода“ на български и английски език. То се състои от четири дяла – български герои в битка за свобода с другите народи, хайдути и революционери, герои на Априлското въстание и портрети, пресъздадени с изкуствен интелект на Индже войвода, Стефан Караджа, Филип Тотю, Хаджи Димитър Панайот Волов, Панайот Хитов.

Алекс Михайлов направи интервю с Панайот Волов, като първият му въпрос бе защо, след като имал добро образование и сигурна работа като учител, решил да стане революционер. Ученикът бе любопитен да узнае защо Волов отстъпва първенството на Бенковски в IV революционен окръг и кое било най-трудното решение, което му се наложило да вземе. С генериран с AI говор деецът на националноосвободителното движение отговори, че било неизбежно да се посвети на борбата, защото не можел да наблюдава отстрани. Така се оказал и сред учредителите и главните дейци на Гюргевския революционен комитет. „Най-великите дела са постигнати от съмишленици с общи идеали“, каза в посланието си към младите хора Волов.

В раздела „Героите оживяват“ Сашо Александров поясни как са раздвижили образите на популярни исторически личности все едно в момента изричат емблематични за тях думи: „Не ме е страх от смъртта. Страх ме е да не угасне пламъкът на свободата“, казва Стефан Караджа. А Хаджи Димитър: „Не жаля живота си. За свободата на народа се умира само веднъж – но славно“.

Стефан Христов написал писмо до Васил Петлешков, за да разкаже че посетил родната му къща в Брацигово и се възхитил от това как е превърнал аптеката на първия етаж в център на революционната дейност и как, дори при страшните мъчения, не предава никого.

На финала Виктория Илиева прочете свое есе за Хаджи Димитър, в което го определя като символ на българския дух, на непокорството и стремежа към свобода.

Като обобщение ученици и учители заявиха, че изкуственият интелект може да бъде мощен инструмент, но наш дълг е да подхождаме критично към неговите творения, да различаваме автентичното от интерпретацията, да пазим историческата истина.  Нито един изкуствен интелект не може напълно да възпроизведе духа на миналото така, както го правят истинските документи, снимки и разкази, оставени във времето.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.