Партньори от местния бизнес ще вземат участие в дейностите, свързани с прехода от училище към реалната среда, създават концепция за повишаване интереса за учене чрез работа

Повишаване качеството на дуалното обучение и модернизиране методите на преподаване в професионалното образование и обучение. Това е основната цел на проекта „Обучение чрез работа – гаранция за икономическо развитие и просперитет“, който ще реализира Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“. Партньори по него са местни компании – „ТЕД-БЕД“, „Диалог“, Гюл про“, „ЖАНЕТ -45“, „Екселпак“, „Аура мебел“ и Камара на строителите – ПЛОВДИВ.

Проектът се осъществява като част от Концепцията за интегрирано териториално развитие, която ще бъде представена на обществено обсъждане на 13 март в Дома на културата. Тя има за цел да повиши интереса и мотивацията за учене чрез работа, да усъвършенства модела на партньорство училище – ученици – родители – бизнес и да повиши качеството на професионалното образование. Основната цел е завършилите дуалната система да бъдат по-подготвени и конкурентоспособни на пазара на труда, тъй като квалифицираните кадри са основен фактор за развитието на региона.

Предстои да бъдат организирани работни срещи на фирмите партньорите с учителите, които ще преминат обучение за разработване на нормативни документи, свързани с предстоящото пробно стажуване и обслужващи провеждането на практиката в реална работна среда. Обучение предстои и за наставниците.

Предвижда се да бъдат разработени учебни програми и помагала, съвместно с работодатели и учители, както и програма за въвеждащо обучение на ученици в дуална форма. Заложено е закупуване на оборудване – ръчни и електрически инструменти, закупуване на работно облекло и лични предпазни средства

Гимназистите, ангажирани по проекта, ще имат допълнителни занятия по чужд език и професионална подготовка и ще провеждат пробно стажуване два пъти годишно за всяка година през първи гимназиален етап.