Партньори от шест държави правят дигитална готварска книга и еконаръчник

0
2464

СУ „Константин Величков участва в международна обучителна среща по проект „Да бъдем зелени“ с училища от Румъния, Гърция, Турция, Италия и Португалия

Партньори от шест държави работят по създаване на дигитална готварска книга с традиционни ястия, книга за учителя с електронни уроци и наръчник за екологично поведение. Дейностите са в рамките на проекта „Да бъдем зелени“, финансиран по програма „Еразъм+“, ключова дейност 2 – стратегически партньорства.

Преди дни се проведе шестата обучителна среща по проекта в Търгу Бужор, Румъния, в която участва и екип от СУ „Константин Величков“. Проектът промотира екологичното възпитание и поведение на учениците. Останалите партньори са училища от Гърция, Турция, Италия и Португалия.

Дейностите са свързани с изграждане на навици за пестеливо използване на ресурсите, рециклиране и повторна употреба на отпадъците, подобряване на образователната среда през засаждане и грижи за растения и дървета, изработване на украса и сувенири от рециклируеми материали, здравословно хранене и природосъобразен начин на живот, намаляване на въглеродния отпечатък на училището. Образователните ресурси, изготвени по време на проекта, ще бъдат налични на 7 езика в платформата за резултати на програма „Еразъм+“ и ще са със свободен достъп.

По време на срещата в Румъния гостуващите екипи посетиха исторически, културни и природни забележителности: делтата на река Дунав, богата на уникални растителни и животински видове; двореца Пелеш, историческия град Брашов. Участниците гостуваха и във Факултета по хранителни технологии на университета в Галац. Запознаха се с проучвания в областта биоактивните вещества, водните екосистеми и аквакултурите.

Учителите участваха в среща за обмен на добри практики в Регионалния инспекторат на образованието, където бяха посрещнати от началника Джина Брънзан. Координаторът на проекта от страна на пловдивското училище Красимира Иванова, сподели, че участието в проекти по програма „Еразъм+“ подобрява чуждоезикови, дигитални, комуникативни и социални компетентности на учениците. Те давам възможност не само да обогатят знанията и уменията си, но да създадат дългосрочни приятелства с връстниците си от други европейски страни.

„В проектите не участват само отличници. Селектират се и деца, които макар да имат по-ниски постижения в училище, са активни в дейностите с артистични или спортни изяви. Насърчават се и ученици от семейства с нисък социален статус и ученици със СОП. Така прилагаме принципите на приобщаващо образование, а колегите преподаватели обогатяват професионалните си умения чрез обмен на добри практики“, каза Красимира Иванова.

От 2015 г. в СУ „Константин Величков“ успешно са изпълнени 10 проекта, а два от тях са наградени от Европейската комисия. 160 ученици и 20 учители са участвали в мобилности. С настоящите партньори е подадено ново проектно предложение, което екипът на проекта очаква да бъде одобрено.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.