Всички 2245 предложения за изграждане на училищна STEM среда вече са оценени от екипа за изпълнение на инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост. Учебните заведения можеха да кандидатстват за средства от 19 април 2023 г. до 19 януари 2024 г.

Предстои да бъдат финализирани и всички административни процедури за сключване на договорите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура „Училищна STEM среда“. Общият брой на подписаните договори е 338, от тях 18 са с училища от Пловдив и областта.

https://sf.mon.bg/?go=page&pageId=578

От Изпълнителна агенция “Програма за образование” продължават да обработват документите на останалите, за да се премине към процедурата по договаряне.

За изграждането на STEM кабинети във всички 2271 държавни и общински училища са планирани 576.2 милиона лева (480.1 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 96.0 милиона лева – национално съфинансиране). STEM кабинетите трябва да са готови до 31 май 2026 г.

Средствата за отделните училища зависят от броя на учениците в тях. Предвидените суми са между 50 000 и 600 000 лв.

До 45% от сумата за всеки проект отива за купуване на техника. Още толкова са предвидени за ремонти и строителство, а 10 на сто – за софтуер.

Кабинетите или лабораториите трябва да са в едно от петте направления – роботика и кибер-физични системи, дизайн и 3D прототипиране, природни науки, зелени технологии и устойчиво развитие, математика и информатика.

Това не е първата програма за изграждане на STEM центрове. Около 250 училища вече бяха финансирани с около 40 млн. лв. от националния бюджет за създаването на лаборатории. Те могат да получат пари от евросредствата по ПВУ, но за тях сумите са редуцирани.

Освен изграждане на STEM центрове във всички държавни и общински училища се предвижда финансиране и на Национален STEM център. Той вече съществува, но предстои изграждането на модерна база на територията на София Техпарк.