Училището е сред шестте в страната, които ще прилагат социално-емоционално учене и подкрепа, въвеждане на изкуствен интелект, обучение чрез спорт, изкуство, наука и развиване на медийна грамотност
Шест нови училищни лаборатории ще разработват важни иновации за образователната ни система през следващата година. Те са насочени към социално-емоционално учене и подкрепа, въвеждане на изкуствен интелект, обучение чрез спорт и изкуство, образование с наука и развиване на дигитално-медийна грамотност. Една от тях ще е в пловдивското ОУ „Д-р Петър Берон“. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на Националния форум „Лаборатории за иновации“.
По време на форума бяха представени крайните образователни продукти, създадени в първите 5 лаборатории за иновации по Националната програма „Иновации в действие“. Това, което навлиза като иновативни проекти и реализация, е свързано с всички съвременни направления на образованието – проектно базирано обучение, интегрирано знание, зелена енергия и зелени училища, иновативни проекти, свързани с компетентностно ориентирането образование.
В момента има 521 иновативни училища, една четвърт от които вече реализират трети или дори четвърти иновационен проект, посочи министърът.
Той отбеляза, че след пандемията от 2020 г. съвременните училища и образователни системи се оказват под сериозен иновационен натиск, както отвън с развитието на технологиите и с бурния прогрес на изкуствения интелект, така и отвътре – с новите поколения ученици, които са представители на поколенията Зет и Алфа.
Проф. Дора Лефтерова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ представи анализ за развитието на иновационната култура в училищата и отбеляза, че се наблюдава повишена мотивация за изграждане на партньорски мрежи от иновативни и неиновативни. По думите ѝ се създават условия за мултиплициране на иновациите, а междуучилищните обмени позволяват популяризирането на вече утвърдени добри практики, както и коопериране на училищата в дадена иновация, когато имат сходни стратегии за развитие.