Училището е сред шестте в страната, които ще прилагат социално-емоционално учене и подкрепа, въвеждане на изкуствен интелект, обучение чрез спорт, изкуство, наука и развиване на медийна грамотност

Шест нови училищни лаборатории ще разработват важни иновации за образователната ни система през следващата година. Те са насочени към социално-емоционално учене и подкрепа, въвеждане на изкуствен интелект, обучение чрез спорт и изкуство, образование с наука и развиване на дигитално-медийна грамотност. Една от тях ще е в пловдивското ОУ „Д-р Петър Берон“. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на Националния форум „Лаборатории за иновации“.

По време на форума бяха представени крайните образователни продукти, създадени в първите 5 лаборатории за иновации по Националната програма „Иновации в действие“. Това, което навлиза като иновативни проекти и реализация, е свързано с всички съвременни направления на образованието – проектно базирано обучение, интегрирано знание, зелена енергия и зелени училища, иновативни проекти, свързани с компетентностно ориентирането образование.

В момента има 521 иновативни училища, една четвърт от които вече реализират трети или дори четвърти иновационен проект, посочи министърът.

Той отбеляза, че след пандемията от 2020 г. съвременните училища и образователни системи се оказват под сериозен иновационен натиск, както отвън с развитието на технологиите и с бурния прогрес на изкуствения интелект, така и отвътре – с новите поколения ученици, които са представители на поколенията Зет и Алфа.

Проф. Дора Лефтерова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ представи анализ за развитието на иновационната култура в училищата и отбеляза, че се наблюдава повишена мотивация за изграждане на партньорски мрежи от иновативни и неиновативни. По думите ѝ се създават условия за мултиплициране на иновациите, а междуучилищните обмени позволяват популяризирането на вече утвърдени добри практики, както и коопериране на училищата в дадена иновация, когато имат сходни стратегии за развитие.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.