Училищата трябва да правят два пъти дневно дезинфекция във всички помещения, класните стаи се проветряват по време на междучасията

Училищата ще трябва да се откажат от кабинетната система. Поне за тази учебна година, която ще е особена и ще причини много неудобства заради пандемията от коронавируса. Това е една от препоръките на просветното министерство в Насоките за работа на системата на училищното образование от 15 септември.

Общите мерки включват здравни протоколи и организационни правила, които да се прилагат от всички училища. Препоръчителните – идеи и решения, от които всяко училище избира и прилага доколкото и където е възможно. Списъкът с препоръчителни мерки е отворен за промени, като в зависимост от развитието на епидемията от COVID-19 в страната ще се допълва и обогатява постоянно с решения.

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че водещ модел ще е дистанцията или невзаимодействието между учениците от различните паралелки. Прилагането на тази стратегия ще осигури възможност при наличието на болно дете да бъде изолирана само паралелката, в която то се обучава. От МОН правят уговорката, че тя не е приложима навсякъде, затова ще се наложи доста училища да се откажат от кабинетна система, както и да се спазва дистанция между учителите, които преподават на повече от една паралелка. Когато е невъзможно стратегията на невзаимодействие да се приложи цялостно – между всички паралелки, може да се избере частичен вариант – невзаимодействие между групи паралелки.

Учебните заведения ще имат свободата да решават до каква степен да приложат стратегията, но препоръката е да бъде въведена поне за начален етап на обучение с оглед на това, че за малките ученици е нежелателно преминаването към обучение в електронна среда.

Маската или шлемът ще бъдат задължителни в общите закрити части на учебната сграда – преддверие, фоайета, стълбища, коридори, санитарни възли, медицински кабинет, учителска стая, библиотека, бюфет и столова (освен при хранене). Това важи за всички ученици, учители, и външните за институцията лица. Носенето на предпазни средства в класната стая от учениците е по желание, но е задължително в училищните автобуси.

Училищата ще трябва да правят два пъти дневно влажно почистване и дезинфекция на всички критични точки – подове, бюра, чинове, маси, дръжки на врати и прозорци, ключове за осветление, бутони на асансьори, парапети, уреди, екрани, тоалетни чинии, мивки, кранове.  При наличие на потвърден случай на COVID-19, дезинфекция трябва да се осъществява четири пъти на ден.

Друго изискване е класните стаи се проветряват по време на всяко междучасие, като се обръща специално внимание на учителската стая, физкултурния салон, лабораториите, работилниците, в които повърхностите, мишките, клавиатурите и инструментите се дезинфекцират във всяко междучасие. В санитарните помещения е необходимо да се следи за изразходването и своевременното осигуряване на течен сапун или дезинфектанти, еднократни салфетки за подсушаване на ръцете, тоалетна хартия.

Препоръчителните мерки се обсъждат и приемат от педагогическите съвети. Училищата трябва да изготвят собствен списък от приложими за тях логически и организационно свързани мерки.

Учителите имат задължението да провеждан периодични разговори в рамките на 5-10 минути, съобразени с възрастовите особености на учениците, за правилата и личната отговорност в условията на епидемия от COVID-19.