Учениците масово изпитват срам да потърсят психологическа помощ, показва допитване на УНИЦЕФ
Психолози настояват за изработване на национална концепция за психичното здраве в училище
44 на сто от учителите са с влошено психично здраве, а те са тези, които ежедневно се срещат с децата и трябва да реагират при решаването на казуси и да бъдат подготвени да разпознават агресията. Освен от училищните психолози, от преподавателите също се очаква да бъдат отговорни за емоционалното състояние децата, които са натрупали дефицити по време на обучението в електронна среда.
Това заяви омбудсманът Дияна Ковачева на организирана от нея онлайн дискусия „Психичното здраве в училище – необходими мерки“. Позиции по темата изразиха министърът на образованието и науката Николай Денков, преподаватели, директори на училища, ученици, психолози, представители на Държавната агенция за закрила на детето, на УНИЦЕФ-България.
По мнението на просветния министър акад. Николай Денков извънкласните дейности и занимания ще намалят агресията и насилието в училище. МОН работи и по нова национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ с бюджет от 100 млн. лева.
„Идеята е да се рестартира работата в ученическите отбори, танцовите и хоровите състави във всички училища. Така децата ще бъдат заедно, изпълнявайки колективни дейности, които намаляват напрежението“, уточни министър Денков. Успоредно с това ще продължи и националната програма „Отново заедно“, която осигурява едноседмични екскурзии на ученици и учители, в които са включени богати културни програми.
По данни на МОН през последната година психолозите и педагогическите съветници в училищната мрежа са станали с 15% повече. В момента те са общо 2195, от които 1394 са психолози, а 801 – педагогически съветници. Въпреки увеличението обаче на места специалистите продължават да са недостатъчни. В системата са осигурени средства за техните възнаграждения, но проблемът е свързан с липсата на специалисти, които желаят да изпълняват тези дейности.
Според акад. Денков е грешно проблемите с агресията и насилието сред младежите да се прехвърлят към училището и преподавателите. „Учителите са в много трудна ситуация, защото онлайн обучението е изключително натоварващо. В същото време липсва достатъчна подготовка, квалификация и методични материали, за да се справят с проблема“, отбеляза той. И припомни, че МОН откри безплатни телефонни линии за деца и учители, които са стресирани от COVID-19.
Психолози, обединени в работна група, отправиха конкретни препоръки и се обявиха за синхронизиране на наредбите и изработване на национална концепция за психичното здраве в училище. Те предлагат и учебен предмет „Умения за цял живот“, който да даде възможност на децата да изградят социални и умения за справяне в различни ситуации. Според тях липсва съвременна методика за ранна диагностика, както и единен регистър за децата жертви на насилие.
Ивайло Спасов – директор по комуникация и социално развитие към УНИЦЕФ – България, представи данни от онлайн допитване сред 1300 младежи, свързано с психичното здраве. Оказва се, че учениците масово изпитват срам или притеснение да потърсят психологическа помощ, когато имат нужда, а останалите не знаят към кого да се обърнат. Други заявяват, че нямат финансови средства или че в тяхното населено място липсва специалист. На въпрос: „Какво правят хората на твоята възраст, ако ги изпълнят мрачни мисли?“, най-честите отговори на анкетираните са: разсейват се, пият и пушат. Единици разпускат със спорт и извънкласни дейности.
„Превенцията трябва да започне от училището, от местата, в които се събират младежите, от начина, по който общуват. Защото насилието в семейството, онлайн обучението, злоупотребата с алкохол и наркотици, ранното начало на сексуален живот реално избуяват от липсата на социално-емоционални умения, на умения за справяне с конфликти, от тревожност и депресивност“, коментира Ивайло Спасов.