11 учители взеха участие в международен курс по приобщаващо образование в Университета на Голуей
11 учители от Пловдив, София и Варна взеха участие в шестдневен квалификационен курс по приобщаващо образование в Националния университет на Ирландия, Голуей. Фондация „Световен образователен форум България“ селектира българските преподаватели, които бяха обучени от международно признати лидери в областта на образованието.
Педагозите останали впечатлени от разбирането за политиката и практиката на приобщаващото образование и култура не като нещо извънредно и предназначено за определен кръг ученици в затруднение или по някаква причина останали встрани от класовете, а като общ процес, в който трябва да се включат всички – учениците, учителите, родителите, обществото. По време на обучението те се запознавали с инструменти за решаване на проблеми, начини за засилване на сътрудничеството в рамките на училищната общност (родители, ученици, училищен персонал) и с по-широк спектър от заинтересовани страни в образованието.
„Важно е да се повиши увереността и мотивацията на учителите за прилагане на приобщаващи педагогики, а международният опит и споделените добри практики са от изключително значение за тяхното професионално развитие“, споделя председателят на фондацията д-р Мария Гайдарова. И добавя: „За нас беше важна обратната връзка както на участниците, така и на организаторите, за да продължим дейността си в тази посока и да предоставяме нови възможности за обучение и квалификация на българските педагози и директори“.
Пловдивският преподавател Илия Авков разказва, че в обучението били комбинирани активности, игри и различни методи на преподаване, в които участниците излизат от типичната пасивна позиция и усвояват по-лесно и преподавания материал.
„Развиване на резистентност към различни видове травми и разпознаването на ученици, които потенциално не биха могли да се справят с тях от страна на учителите беше друга важна тема. По време на работата в международни или в национални групи пробвахме игри като огледало на чувствата, мравуняк, колело на комуникациите, линия на мненията, звук и движение, кажи „здравей“, парад на предразсъдъците, чрез които бяха демонстрирани някои от методите на приобщаващото образование. Те помогнаха на една разнородна група, съставена от учители от няколко различни държави с различни образователни системи, да се почувстват едно цяло“, пояснява Авков.
Кирил Лазарски определя обучението като изключително ефективно и добавя, че към програмата били включени и активности, свързани с опознаване на местната култура. Well being с ирландски песни и танци е неизменна част от програмата и помага на участниците да се отпуснат и да започнат деня си с усмивка.
„Ученето чрез игрови дейности допринася, освен за положителните емоционални преживявания, но прави процеса на обучение по-достъпен и ефективен. Целта на курса беше да осъзнаем истинската същност на приобщаването, а именно да разбираме, приемаме, включваме и помагаме на всички според техните потребности. За мен беше удоволствие да присъствам в Голуей и да поема от опита на Джудит Хорганс и Ели Дрискол“, разказва Изабела Илиева.
Според Десислава Консулова презентацията на приобщаващото образование преминава през серия от игри и дискусии по групи. Като най-ценна за бъдещата й професионална работа определя преживяването през личен опит по време на дейности при работата с деца и родители.
Деница Димитрова казва, че тя и колегите й успели да обменят опит и да представят различни интересни случаи от личната си практика в индивидуалната и групова работа в класната стая. Натрупали знания и различни стратегии за работа с родителите.
“Обучителите създадоха атмосфера на спокойствие и доверие. Ако трябва да използвам само няколко думи те са: неизвестност, очакване, срещи, запознанства, емоции, обогатяване, приятелства. А когато не искаш едно нещо да свършва, значи е било успешно и ще остане незабравим спомен“, споделя впечатления от обучението Пламена Живкова.
В писмо до фондация „Световен образователен форум България“ организаторите определят българската група като активен участник в дискусиите с желание за споделяне на личен опит, което обогатило учебната среда за останалите учители от Германия, Франция, Белгия и Латвия. Работата в екип на нашия тим се оказала вдъхновяваща за всички и била оценена високо от обучителите.