ОбУ „Йордан ЙОВКОВ“ откри STEM център с интерактивен маршрут за устойчива планета

0
1821

В истинско научно приключение се превърна откриването на STEM центъра на ОбУ „Йордан Йовков“, на което присъстваха кметът на район „Северен“ Венцислава Любенова, родители и гости. Учители и ученици представиха интердисциплинарен урок под надслов „Мисия „Устойчива планета“ – STEM маршрут,  който премина през три иновативни станции на знанието.

Маршрутът започна в зоната за творчество и конструиране, където учениците от 3. клас показаха как природата и технологиите могат да живеят в пълен синхрон. В станция Maker Space те сглобиха работещи макети на вятърни генератори и демонстрираха как чистата енергия на вятъра може да захрани утрешния ден.

В станция „Математика и информатика“ децата приложиха своите дигитални умения на практика. С помощта на Excel таблици направиха прецизни изчисления за енергийната ефективност на своя STEM център. С помощта на изкуствен интелект те генерираха авторска песен, посветена на чистата енергия.

В последната спирка от STEM маршрута учениците си поставиха за цел да решат проблема с пестенето на природни ресурси. Използваха „зелена” химия, за да пречистят окислена мед, като я превърнаха в чист перфектен проводник. Пред екрана на стереоскопичните лаптопи се срещнаха с микросвета, за да разберат как самата материя съхранява енергия. Учениците преведоха гостите през пътешествие: от най-лекия атом на водорода, през изкуствения и нестабилен гигант Оганесон, до перфектно балансирания проводник – медта, благодарение на която произведената енергия може да достигне до хората.

Преди да тръгнат гостите сканираха с телефоните си QR код на интерактивния екран, оставяйки високи оценки в дигиталната анкета.

 

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.