Екипите на ОУ “Д-р Петър Берон” и СУ “Св. Климент Охридски” набелязаха нови образователни инициативи и дългосрочни цели за развитие на учебните заведения

“Училищно лидерство и отговорност” –  по тази тема обменяха добри практики ОУ “Д-р Петър Берон” и СУ “Св. Климент Охридски”. Екипите на двете училища обсъдиха идеи за формирането на училищна култура, която насърчава иновации, откритост и социална отговорност. Срещата събра и представители на институции, които дискутираха ключови теми, свързани с приобщаващото образование, здравословния начин на живот и съхраняването на традиционните български занаяти.

Ръководствата на двете учебни заведения се договориха да работят заедно върху подобряване на условията за професионално развитие на учителите и създаването на среда, в която те да усъвършенстват своите умения и да прилагат ефективни обучителни практики. Участниците в дискусията представиха анализи на училищни резултати в различните образователни степени, планираха нови образователни инициативи и разработване на дългосрочни цели за развитие на учебните заведения. Представени бяха добри практики в сферата на физическото възпитание, спорта и заниманията по интереси.

Една от основните теми за дискусия бе развитието на училищния спорт, като участниците споделиха опит в организирането на ученически групи по туризъм и ориентиране, футбол, доджбол, шах и други физически активности. Тези дейности не само подобряват физическото здраве на учениците, но и развиват умения за работа в екип и устойчивост при справяне с предизвикателства, категорични са преподавателите.

В рамките на срещата бяха представени различни извънкласни дейности, които развиват креативността и аналитичното мислене на учениците: Лего роботиката, която насърчава инженерното мислене, клубовете по английски език, както и читателският клуб по български език за ученици от 5-ти до 7-ми клас.

Особено внимание бе отделено на темата за доброволчеството и значението на социалната ангажираност. Учениците се включват в различни проекти за подпомагане на общността, както и в дейности, свързани със запазването на българските традиционни занаяти. Сред тях са тъкането и плетенето – умения, които не само съхраняват културното ни наследство, но и развиват търпение и усет към детайла у децата.

На срещата присъстваха представители от Регионалното управление на образованието, инспектори от Детска педагогическа стая към II РУ на МВР и д-р Красимира Стойчева-Пекова, треньор по кану-каяк. Тя акцентира върху риска от инсулинова резистентност при децата и превенцията на затлъстяването, даде полезни съвети за балансирано хранене, важността на самостоятелното приготвяне на меню, богато на плодове, зеленчуци и зърнени храни.

Експертите представиха важни теми, свързани с приобщаващото образование за деца със специални образователни потребности, опасностите от енергийните напитки и наркотиците.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.