Народните танци влизат от 1 клас според работните варианти на учебни програми по физическо
Народни танци влизат още в 1 клас според работните варианти на новите учебни програми по физическо възпитание и спорт, публикувани в сайта на МОН. Общо 22 танца ще се изучават до завършване на средното образование. Програмите тепърва ще бъдат подложени на обществено обсъждане.
Три са задължителните области във физическото възпитание, става ясно още от проектите на образователното министерство – лека атлетика, гимнастика и спортни игри. Всяко училище се съобразява с възможностите си – сред спортните игри са баскетбол, волейбол, хандбол и футбол, но не е нужно да се практикуват всичките. Избираеми са плуването и другите водни спортове, зимните спортове, туризма и ориентирането, ракетните спортове, фитнеса и бойните изкуства.
В почти всички класове ще бъдат изучавани по едно или няколко хора, като сложността се увеличава за по-големите ученици. Първолаците ще изучават танцови и ритмични движения с музика в размер 2/4, 4/4, 7/8. Ще учат да разпознават основните положения и движения на ръцете и тялото, да участват в групови игри с музика или песни, да изпълняват стъпките и движенията на хорото “Боряно, Борянке” с музикален съпровод, както и ръченица.
Децата във 2 клас ще изпълняват самостоятелно и в група танцови движения, както и Кулско хоро. Учениците в 3 клас ще трябва да играят Самоковско и Дунавско хоро, “Седенчица”, както и Джиновско на място.
За петокласниците се предвиждат Тракийско хоро и Тракийска ръченица, а децата в 6 клас ще се опитват да овладеят Северняшко хоро. Осмокласниците пък ще се учат на пайдушка тройка и на народен танц, специфичен за определен регион.
Според сегашните програми по физическо възпитание и спорт между 9 и 12 клас фолклорните танци липсват.
Според новите обаче и по-големите ще продължат задължително с хората – от Шопско и Македонско, Охридско и Дайчово, до Ганкино (Копаница) в последния клас. Десетокласниците ще учат, наред с “Елено моме”, и гръцко сиртаки. Това е и единственият чуждестранен танц, който ще се изучава, за разлика от сегашните програми, в които фигурират и други стилове, макар и като допълнителна подготовка – валс, танго, самба.
Едва ли ще има проблем за учителите по физическо възпитание, тъй като и в НСА, и в Пловдивския университет хореографията фигурира като учебна дисциплина в специалността “Физическо възпитание”, коментираха директори. Според тях в момента имало бум на желаещите да изучават народни танци, а доказателство за това били многобройните частни школи и читалищни формации.