Деца от подготвителните групи на ДГ „Валентина“ научиха как са се снабдявали с живителна течност в най-древни времена
Стремежът на хората към чиста питейна вода датира от най-древни времена. Трудно е било обаче тя да стигне до градовете, особено когато са разположени в равнината. Древните римляни достигнали до грандиозно постижение – акведуктите, разказват предучилищните педагози Гергана Тилева, Росица Даракчиева, Мариана Димитрова и Михаила Михайлова. Учителите от ДГ „Валентина“ решиха да отбележат по нетрадиционен начин Световния ден на водата и заведоха на разходка до акведукта на Филипопол на бул. “Коматевско шосе” децата от трета и четвърта група.
Живителната сила на чистата вода е позната на жителите на Пловдив от хилядолетия, не са много градовете в Европа, в които са открити акведукти, разказаха още преподавателите. Наблюдавайки древния водопровод, децата бяха удивени от построяването на огромното съоръжение без помощта на машини и техника и от факта, че следите от него се виждат и днес.
Днешното посещение имаше за цел да ги накара да се върнат назад във времето, за да разберат колко значим град е бил Пловдив и да осъзнаят необходимостта от пестенето на водата и че трябва да я пазим чиста, поясниха учителите.