Стотици гимназисти и техните родители се запознаха с условията на приложните и изследователските университети на днешното изложение в хотел „Империал“

Истинско стълпотворение от желаещи да разучат условията за обучение в Холандия. Стотици гимназисти и техните родители прекараха неделния ден в хотел „Империал“, за да се включат Дните на образованието в Холандия. Десет от най-атрактивните приложни и изследователски университети представиха днес програмите си по време на изложението, организирано от UNIFY – единствения специализиран консултант за образование в Холандия и официален представител на холандските университети у нас.

Обучение на бъдещи инфлуенсъри е сред най-атрактивните нови специалности. Програмата е свързана с креативен бизнес и кретивни медии и включва работа с мрежите „Инстаграм“ и „Ток Ток“, заснемане на видеа – всичко, което правят инфлуенсърите за създаване и разпространяване на съдържание, обясни Елица Катранджиева – мениджър в  UNIFY, която също е завършила в Холандия. Компанията вече има офис и в Пловдив, така че може да консултира на място желаещите да продължат образованието си в страната на лалетата.

През последните години Холандия е топ дестинация за български студенти, след като таксите във Великобритания се качиха в резултат на Брекзит. Университетите са два типа –изследователски и приложни. При първите обучението е по-теоретично и е 3-годишно, свързано с лекции, изпити, доклади. То е предпочитано за специалности като Психология, Право, Медицина, Фармация, История, Социология.

Вторите са практически ориентирани и за бакалавърска степен се учи 4 години. Те са най-подходящи за специалностите Бизнес, Икономика, Финанси, Маркетинг, Туризъм, Хотелиерство и Ресторантьорство, Гейм дизайн, Инженерство, Информационни технологии, Дизайн. Начинът на обучение е различен от този в изследователските университети, защото всичко изучавано се прилага на практика почти веднага. Студентите работят по реални проекти за истински компании. Насърчават ги да бъдат възможно по-активни, повечето лекции са интерактивни, като презентации и дискусии. Това се отличава драстично от метода на преподаване, в който лекторът води монолог. Дипломата от подобен университет е за професионален бакалавър, защото има включен стаж от поне 6 месеца.

„И в двата типа университети обучението е на английски език, а дипломите са международно признати. Програмите на английски в страната са 2100. Холандците вървят няколко стъпки напред и прогнозират какви кадри ще трябват след няколко години. Аз съм учила в приложен университет и там бизнесът идва и казва от специалисти се нуждае. И университетът създава съответната програма. Така например се създаде логистиката, като няколко пъти се сменяше програмата в зависимост от потребностите – например логистика специално на цветя или на храна“, пояснява Елица Катранджиева.

Много динамични са и гейминг специалностите, хит в момента е дизайнът на компютърни игри, където и заплащането е изключително атрактивно.

„Холандия е държава под морското равнище и прави изключително много за опазване на околната среда и екологията. Има изобилие от такива програми, свързани например с бизнес или химия. За българите най-предпочитани остават компютърните специалности“, допълва мениджърът.

Срокове и такси:

Кандидатстването започва в началото на 12. клас. През октомври отваря системата за подаване на документи. Зрелостниците получават писмо, че са приети при определени условия. Като например, каква трябва а е оценката от матурата им по математика или общият успех от дипломата за средно образование. Едва след ДЗИ става окончателният им прием. Подготовката и професионалното ориентиране трябва да започнат в 10-11 клас, защото най-важното е изборът на профил. Това е свързано и с необходимия хорариум часове, които се изискват за кандидатстване в съответната специалност. Учениците пишат мотивационно писмо, представят и сертификат за владеене на английски език.

Кандидатстването е до 1. май. Но има и много програми с удължени срокове през юли и август.

Таксата е 2200 евро на година, първокурсниците плащат наполовина. Министерството на образованието на Холандия отпуска студентски кредит с размера на таксите. Който трябва да се върне за 15 г., като изплащането започва след дипломирането. Отделно, ако работи 56 часа на месец, студентът получава субсидия затова, че е работещ – 413 евро. Той има право и на безплатна карта за транспорт.

Големият проблем е настаняването заради множеството чуждестранни студенти от цял свят в Холандия. Университетите нямат общежития. Препоръката е търсенето на квартира да започне веднага след приема. Средният наем е 450-500 евро, но в големите градове като Амстердам и Ротердам достига 800-900. Разходите за издръжката зависят от начина на живот, но 250 евро биха били достатъчни за покриване на нуждите за храна. Студентът може да работи 56 часа на месец, което е 14 часа седмично. Това му позволява да се издържа и сам.

“Трудно е, това не го спестяваме нито на родителите, нито на студентите. Подготвяме специализирани файлове с проверени агенции за недвижими имоти, за да започнат да търсят жилища още през май. Дори да платят едни-два наема предварително, но да си гарантират настаняване. Пандемията също доста промени пазара”, съветва Елица Катранджиева.