Изпитният тест по български език ще се сформира от над 11 млн. комбинации
Директорът събира мобилните телефони и на квестори, консултанти и членове на комисията. 4800 зрелостници от областта се явяват на първия зрелостен изпит
Крути мерки срещу измами съпровождат тазгодишната кампания за зрелостните изпити. На матурата по български ще има 4049 камери, а на втората задължителна – 4147. Общо 50 представители на МОН и регионалните управления на образованието ще наблюдават изпита в реално време, като могат да сменят училища и зали. Няма зала, за която да не е осигурено видеонаблюдение, уверяват от просветното ведомство. Освен че всички изпитни зали ще се следят от Биг брадър, специално назначени лица ще наблюдават изпитните зали и коридорите чрез видеокамерите. Записите трябва да се съхраняват в срок от 3 месеца.
Всички места в класните стаи са номерирани и за всеки ученик е определена конкретна позиция. Системата за наблюдение има индивидуален мониторинг на всяко от местата и може да направи компютърен анализ при случаи на преписване. Новост за тази година е, че има 20 мониторингови центъра в цялата страна. Създадени са и мобилни групи със специализирано високотехнологично оборудване, които да наблюдават процеса. Нова мярка за сигурност са и модулите на матурите.
4800 зрелостници от областта се явяват на първия зрелостен изпит, над 4200 – на втория задължителен.
По двама квестори в изпитна зала ще следят за преписвачи, други двама са отговорни за реда в коридорите, както и на входа на училището.
Отговорност за опазване секретността на информацията носят директорът, членовете на комисията за провеждане на изпита, квестори и учители консултанти. Директорът събира мобилната и комуникационна техника на всички служебни лица и я връща при напускане на сградата.
При провеждане на държавните зрелостни изпити имат право да присъстват като наблюдатели и до трима представители на родителите на учениците от училището, в което има изпит.
Изпитният тест по български език ще се сформира от над 11 млн. възможни комбинации. Той се състои от 40 задачи. Последният, 41. въпрос изисква съставяне на аргументативен текст или есе. По традиция изпитният вариант ще се генерира в деня на изпита от банката с тестови задачи.
Изпитите започват точно в 8.00 часа и са с продължителност четири астрономически часа. За учениците със специални образователни потребности се отпускат два допълнителни часа. Учениците трябва да се явят в училищата, в които ще полагат матури, 15 минути преди началото на изпита. Длъжни са да носят документ за самоличност и служебната бележка за допускане до изпита. Пише се само с черна химикалка. Ученикът не може да излезе от изпитната зала преди да е предал работата си по съответния модул.
Четири са изпитите, които са разделени на два модула – по математика, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, както и по биология и здравно образование. Останалите изпити се състоят от по три модула с различна продължителност.
По български език и литература първият модул трае един час и се състои от 30 въпроса със затворен отговор, които носят 30 точки. Вторият също е един час и включва 10 въпроса със свободен отговор и работа с текст, като носи 40 точки. Третият модул е интерпретативно съчинение или есе, което носи останалите 30 точки до общия сбор от 100.
Изпитните работи се транспортират до РУО и се предават на регионалната комисия. Папката със засекретените изпитни работи се предава на комисията за електронна обработка. За първи път тази година всички зрелостни изпити ще се оценяват електронно в 41 центъра за оценяване. Един от тях е в Пловдив.
Резултатите трябва да са ясни до 9 юни.