Българчетата в неделните училища в чужбина ще се обучават по адаптирани програми за 1 и 5 клас

june1

Обучението на учениците в 292 български неделни училища в чужбина, които постъпват в I и в V клас през учебната 2016/2017 година, ще става по адаптирани учебни програми по български език и литература, по история и география. При адаптирането на програмите за първи път бяха привлечени учители, които преподават в неделни училища в чужбина, за да дадат становище какво е най-удачно да се преподава. Те са разработени в съответствие държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка така, че обучението да осигури усвояване на български книжовен език, историческо и географско познание в условията на чужда среда.

За първи път българчетата в чужбина ще се обучават по адаптирани програми в частта, отнасяща се до историята и географията на България. Целта е да се помогне за приобщаването  на децата на наши сънародници в чужбина към българската култура и утвърждаване на българската идентичност като част от европейската.

Тъй като става дума за обучение в неделни училища, годишният брой часове за български език в I клас е 108 часа, а в V – 102 часа. По 34 часа годишно се падат на историята и географията.

Училищата в чужбина, които са подпомагани финансово от МОН и ще работят по тези програми, функционират на територията на различни континенти и държави:

Австралия и Океания  – Австралия и Нова Зеландия – 3 училища;

Азия – Израел, Китай, Кувейт, Обединени Арабски Емирства – 4 училища;

Африка – Египет, Мароко, Република Южна Африка – 3 училища;

Европа – Австрия, Албания, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Македония, Молдова, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Руска федерация, Сърбия, Турция, Украйна, Унгария, Франция, Финландия, Чешка република, Швейцария, Швеция –  232 училища;

Северна Америка – Канада, САЩ – 49 училища;

Южна Америка – Бразилия – 1 училище.