Педагози от 56 училища от Пловдив и областта ще споделят опит на традиционната регионална конференция, организирана от РУО

„Педагогически практики в начален етап за повишаване учебните постижения на учениците и резултатите от НВО в 4 клас“ – това е темата на деветата регионална конференция „Училището – място за деца“, която се организира традиционно от Регионалното управление на образованието. Тази година тя ще се проведе на 29 февруари и 1 март в с. Белащица, а участие ще вземат 140 начални учители от 56 училища от Пловдив и областта.

Старт форума ще даде старши експертът Васка Атанасова, чиято презентация поставя акцент върху различните модели за формиране на идеи за иновативни практики в начален етап с цел подобряване на успеваемостта на децата и по-доброто им представяне на националното външно оценяване.

„Учениците ще постигнат по-добър резултат при всяко едно оценяване, ако учителят промени подхода си и не залага единствено на теорията, а и на практиката, като не просто предава знания, а развива умения. Добрите идеи се развиват в специфична среда и благодарение на общи модели, които подпомагат креативното, творческото, иновативното мислене“, поясни двигателят на инициативата Васка Атанасова.

„Паралели между образователна роботика, изкуствен интелект, социално и емоционално учене в начален етап“ е темата на доклада на проф. Румяна Папанчева от Университет „Проф. Асен Златаров“ – Бургас.

Програмата на форума е обособена в четири тематични направления – текущо планиране на учебния процес при отчитане резултатите от диагностиката, установените образователни постижения и дефицити; практическа насоченост и интердисциплинарен подход в обучението на ученици от начален етап; интегриране на информационните технологии; насърчаване на ценностно ориентирано поведение чрез училищна среда, благоприятна за формиране на социални и граждански компетентности.

Учителите ще разкажат как комиксът помага в литературното обучение на деца билингви, как мисловните карти създават поезия, ще споделят методи за повишаване на функционалната грамотност и за насърчаване на креативното мислене, ще представят модели за формиране на социални умения в 1 клас, както и прилагането на интердисциплинарен подход в часовете по български език.

Различните методи, техники и подходи на обучение, създадените добри училищни практики могат да бъдат намерени в Електронния сборник с материалите от конференцията, публикуван на сайта на РУО.