Учениците претвориха конструкциите на емблематични сгради в училищното състезание „Макети от спагети“

Най-високият небостъргач в Тайван (509 м), сътворен от спагети, донесе първо място на 11 ж клас от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“. Техният отбор „Болонезе“ спечели признанието на журито в първото издание на училищното състезание „Макети от спагети“. Участниците демонстрираха креативни умения, като майсториха умалени модели на популярни сгради, използвайки спагети и силикон. Интерпретацията на „Тайпе 101“, проектиран за експлоатация в природните условия за Югоизточна Азия, бе дело на Мария, Полина и София с треньор инж. Иван Чилибинов. Конструкцията на оригинала е изпълнена от стоманени рамки в комбинация със стоманенобетонни греди, докато тази на пловдивските момичета бе само от спагети, но при презентацията се оказа, че е макетът е достатъчно устойчив.

Максимална прилика с оригинала, конструктивна и архитектурна издържаност, чистота и прецизност на изработката и не на последно място устойчивост на конструкцията бяха основните критерии за оценка.

Втора позиция зае отбор „Винситори“, в който заедно работиха Теодора и Валерий от 12 д клас и Станимира от 11 д клас. Техен треньор бе инж. Александра Варелова, под чиито напътствия те направиха макет на петзвездния хотел „Бурдж ал-Араб“ в Дубай. Той е третият най-висок хотел в света, построен върху изкуствен остров, отдалечен на 280 м от брега на Персийския залив и свързан с него чрез тесен мост над водната повърхност.

Журито постави два отбора на трето място. Отбор „Карбонара“ – Виолета, Галена и Мария от 10 а клас с треньор инж. Даниела Ганчева, впечатли със забележително изпълнение на паметника на връх Шипка. Отбор „Team construction“ – Анастасия, Божидар и Владимир от 11 б клас с треньор инж. Красимира Стоянова обраха овациите с макет на „Капитал Плаза“ в Хонконг.

Девет отбора, наставлявани от своите треньори – учители по професионална подготовка, премериха знания и умения в оспорвано състезание по моделиране на сгради, използвайки за градивни материали спагети и други макаронени изделия, слепени с помощта на топъл силикон. Учениците имаха на разположение четири часа, за да претворят конструкциите на български и чуждестранни емблематични сгради. На работните маси бяха съградени умалени подобия на шедьоври на световната архитектура – от Далечния изток през Дубай, до Европа и Америка.

Редом с учениците в съревнованието се включи и отбор от учители по общообразователна подготовка: Петя Георгиева – преподавател по немски език, Ралица Димова – по физическо възпитание и спорт и Мирослав Матейски – по английски език. Те претвориха проект на кулите близнаци „Облака“ в Сеул, Южна Корея.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.