Над 14 000 ученици в 150 училища от цялата страна се обучават в професионални паралелки в направление „Изкуства“ и профилирани паралелки с профил „Музика“ и „Изобразително изкуство“. С тях работят 701 учители по музика, хореография – български и модерни танци, корепетиция и изобразително изкуство. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на откриването на форум „Образование-изкуства: перспективи за развитие“. По думите му още десетки хиляди деца се включват в занимания по интереси, в групи, сформирани по европейски проекти, както и по национални програми като „Заедно в изкуствата и в спорта“.

„Все повече се отчита ролята на заниманията с изкуства за приобщаване на децата към училищната среда, подчерта министърът. Той обърна внимание и на различни подходи за интегрирано обучение, при които чрез изкуството децата се обучават в общообразователни предмети. Сред тези примери е преподаването на математика чрез танц и др.

„Особено важни са изкуствата в училище за приобщаването на децата със специални образователни потребности, които имат своите таланти, умения и те трябва да бъдат подкрепени и развивани“, каза още проф. Цоков.