Министерството на образованието и науката е разработило модул, в който всеки учител може да се регистрира, за да потърси помощ за справяне с професионалния стрес и бърнаута. Това стана ясно по време на форум във Велико Търново, който събра млади педагози от цялата страна. Темата на тазгодишното издание на конференцията е „Изкуственият интелект в образователния процес – симбиоза между технологии и традиции”.
Близо 1000 учители се включват в майсторски класове, в които да надградят своите умения, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. По думите му за първи път се предвижда подобна форма на квалификация – чрез споделяне на доказан педагогически опит и обмяна на добри практики. До края на годината се провеждат или предстои провеждането на общо 60 майсторски учителски класа в 19 региона на страната, включително Пловдив.
„Това е още една възможност да Ви подкрепим, защото с ежедневния си труд показвате как може да се развива нашата образователна система”, обърна се министърът към младите учители. По думите му всеки от тях, с проектите и успехите, които постига, доказва, че е отдаден на учителската професия. Според него в 21 век учителят е много повече от транслатор на знания, а трябва да бъде лидер в класната стая, който вдъхновява и мотивира учениците и им показва хоризонти за развитие.