Учебната година да започва в периода 5-7 септември, малките ученици да завършват няколко седмици по-късно от сега, а добавеното време да се използва за по-дълги ваканции по време на самата учебна година.

Това обсъжда ръководството на Министерството на образованието и науката със социалните партньори, заяви пред БНТ министър Николай Денков.

Когато МОН обяви идеята си, председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов коментира, че при по-ранен старт на учебната година с разумно ще има нужда от ново разпределение на учебното време, с по-голяма зимна ваканция, която да даде възможност за гъвкавост при  наличие на сериозни грипни вълни, студени зими, замръзнали пътища. Началото на втория срок да започва след края на зимната ваканция. С изпитна седмица през юни, когато се провеждат  ДЗИ, НВО 7 клас, 10 клас. Според него промяната ще доведе до сериозни размествания в организацията на всички други рутинни изпити – поправителни, септемврийски ДЗИ, но пък ще се спестят разходи за ток и парно при евентуално по-дълга зимна ваканция.

Освен зелените сертификати, до 20. март е възможно да отпадне и масовото тестване в училище, каза още акад. Денков. Последна дума за това обаче ще има министерството на здравеопазването.

“Преди началото на вълната имахме около 1000 заболели ученици на седмица, в пика на вълната бяха 12 000, а сега са около 2000. Това означава, че още не е отминала съвсем”, допълни той.