Ректорите обсъдиха проблеми, свързани с инициативата за приемане на Закон за чуждестранните агенти и с предложения за създаване на Национална програма за промотиране на достъпа на граждани на страни извън ЕС до обучение у нас
С бюджета за 2024 г. за първи път средствата, отпускани от държавата за държавните висши училища в страната, надхвърлиха 1 млрд. лева. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на откриването на заседание на Съвета на ректорите във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
„Радвам се, че заедно със синдикатите и ректорите успяхме да постигнем сериозно увеличение на заплащането на университетските преподаватели. С допълнителните средства, осигурени от правителството, заплатата за най-ниската академична длъжност нарасна с 1 000 лв. за една година“, подчерта проф. Цоков.
В бюджета за тази година за държавните висши училища бяха разчетени общо 807 млн. в т. ч. субсидията за издръжка на обучението от 666 млн. лв. През годината на три пъти бяха предоставени допълнителни средства за увеличение на възнагражденията на персонала и на стипендиите на докторантите в общ размер на 234 млн. лв. С това предоставеният ресурс за държавните висши училища надхвърли 1,041 млрд. лв. Отделно са осигурени и 200 млн. лв. за ремонт на студентските общежития.
На заседанието си ректорите обсъдиха проблеми, свързани с инициативата за приемане на Закон за чуждестранните агенти. Гост по темата бе Добромир Иванов – председател на Българската предприемаческа асоциация (BESCO). Докладвани бяха предложения за изменения и допълнения на Закона за висшето образование и създаване на Национална програма за промотиране на достъпа на чуждестранни граждани на страни извън ЕС до обучение у нас и износ на български образователни продукти в чужбина.
Ректорите обсъдиха резултатите от ефекта на предложените поправки в Методика за определяне на коефициента на висше училище по професионално направление върху средствата за издръжка на обучението, както и цялостната политика за финансиране на висшето образование.
Въпроси, свързани с акредитационните процедури, бяха разисквани в присъствието на председателя на Национална агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова.