Гости от четири държави приветстваха състезателите и изнесоха презентации за обучението по физическо възпитание и спорт на деца със СОП
Министърът на младежта и спорта Димитър Илиев и заместникът му проф. Даниела Дашева окуражиха отбора по хокей на трева на Спешъл Олимпикс България по време на тренировка в “Атрим Арена”. Припомняме, че състезателите ни се върнаха от Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Берлин миналата година със сребърен медал. В него влизат деца и младежи със специални образователни потребности от Регионален център за подкрепа процеса на приобщаващо образование от Пловдив и Асеновград, водени от треньорите Димитър Георгиев и Георги Ангелов.
През настоящата годината Министерството на младежта и спорта ще подкрепи отбора по хокей на трева на Спешъл Олимпикс България със 110 000 лева по програма на ведомството. По този начин ще могат да се проведат държавни първенства и състезателите ни ще участват в Европейските игри за деца с интелектуални затруднения в Нидерландия през юни. Председателят на федерацията Йорг Шенк изказа благодарност към спортното министерство за оказаната подкрепа. Посещението на министър Илиев бе свързано и със среща по проекта LIA по Erasmus+sport, за която в Пловдив бе делегация от Европейската федерация по хокей на трева.
„Умението да се помогне на някого е едно от най-смислените неща в живота. А щастието по лицата на децата, докато са на терена, доказва, че сте постигнали невероятен резултат. Разчитайте и занапред на подкрепа от министерството“, обърна се министър Илиев към директора на центъра Катя Стоилова и представителите на Българската федерация по хокей на трева.
Министър Илиев и проф. Дашева се срещнаха с екипа на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив, подпомогнал за сформирането на отбора по хокей на трева на Спешъл Олимпикс България.
Заедно с тях бяха и представители на федерациите по хокей на трева от Италия, Холандия, Англия и Франция, които изнесоха презентации за обучението по физическо възпитание спорт на деца със специални образователни потребности. Те показаха клипове с двигателни упражнения, подготвящи децата с увреждания за включване в различни видове спорт.
“Децата със СОП не посещават редовно часовете по физическо. Учителите смятат, че са неадекватни да изпълняват указания, а опасенията на родителите са, че могат да се наранят. Така те се оказват обездвижени, а за тях е важно да спортуват. След като нашия отбор по хокей на трева набра популярност, примерът на Пловдив се оказа заразителен и в много градове започнаха да ни следват. Хокеят е отборна игра, която учи децата да се подкрепят и да си сътрудничат, няма пряко съприкосновение и безопасна, освен това е подходяща за момчета и за момичета. Резултатите са налице и доказателството са нашите деца и ефектът, който оказва този спорт върху тях”, казва директорът на центъра Катя Стоилова.