Ученици от СУ “Св.св. Кирил и Методий” с концерт, филм, авторски танц и изложба след двугодишно теренно проучване

Обединено от идеята, че най-лесната рецепта да научиш младите хора е да ги накараш да съпреживеят, СУ “Св. св. Кирил и Методий” финансира етнографско изследване, създаването на документален филм, танц, концерт и фотоалбума със снимки от проучването на обичая Бабинден.

Повече за историята на проекта ще разкажат постерите в Цар-Симеоновата градина, които ще бъдат поставени от 1 до 15 май. А в Деня на танца – 29 април, от 19 часа в Дома на културата ще бъде премиерата на авторския танц “Бабинче” на хореографа Боян Алексиев и на едноименния филм с автор Марин Вулджев, който разказва за теренните проучвания на обичая чрез разкази на свидетели, участници в празника. Концерт-спектакълът показва избора на младите хора между дискотеката и мегдана. Публиката ще види изцяло нов репертоар на представителен танцов ансамбъл “Марица” с включени танци на ансамблите “Тракия”, “Загоре”, “Странджа”, както и “Добруджански танц” по хореография на Боян Алексиев и музика на Стефан Цонев.

Гости ще са първокурсници от Академията за музикално танцово и изобразително изкуство, които ще представят първите танци на студентите хореографи Мартин Тодоров и Симона Маринова – възпитаници на училището и участници в изследването. Участие ще вземе и Фолклорен ансамбъл “Тракия”, в чийто колектив също има кадри на училището.

Историята на проучването

Концертът е резултат на двугодишен труд на учителите и учениците при СУ “Св. св. Кирил и Методий” от професия “Дизайнер” (специалност “Рекламна графика”) и професия “Танцьор” (специалност “Български танци”).

Въз основа на направените проучвания с учениците си хореографът Боян Алексиев разработва танц “Бабинче”. Изпълнители са учениците, участвали в изследването на терен. Танцът е нов прочит на обичая Бабинден, видян през погледа на младите хора. Той обобщава различните етапи на развитие на обичая отпреди 150 години до днес. Музиката е на Петьо Кръстев, а костюмите са изработени по автентичен модел от Йордан Симонски.

Учениците посетили Разлог, за да се запознаят с характерните обичаи за Пиринска етнографска област и празника Бабинден. Обичай, показващ признателността на българката към човека, спомогнал за появата на новия живот – “бабата” (акушерката). Освен ритуалното “умиване” с вода от “крондир”, на ръцете на “бабата” се даряват сапун и кърпа. Всяка жена, “бабувала” през последната година, е със “заденато” бебе в “цедилка” на гърба си и заедно с всички майки, родили през последната година, излизат на мегдана, където се играе “бабино хоро”. Първоначално то се включвали само от “бабите” и майките, по-късно е било под съпровода на гайда. В днешно време се играе на зурни и тъпани, като в хорото се включват стари и млади, включително и мъже. Празникът е силно застъпен в празничния календар на Разлог и околните села.

Младите изследователи посещават Народно читалище “15 септември 1903-1909”, където научават повече за обичая и виждат автентични модели на празничния костюм в региона. В Историческия музей гледат възстановка на обреда.

В продължение на няколко месеца учениците описвали личните си впечатления от празнуването, създавали текстове за обичая, обработвали снимките. А след това се срещнали с бабите от село Добърско, за да запишат техните разкази за обичая и ги съпоставят с направеното проучване.

„Най-голямата си награда получихме от учениците. В продължение на месеци те оставаха доброволно след часовете, за да пишат и репетират. А учителят беше ментор в творчески екип“, споделя директорът Таня Николова.