Резултатите по български и математика почти еднакви с миналогодишните. Балът от първи модул по български е 30.6 точки, по математика – едва 23.64
Едни от най-предпочитаните училища оформят топ 5 на класацията от националното външно оценяване в 7 клас. Тя се оглавява от Математическата гимназия, където средният успех от първи модул по български, математика и чужд език е 50.94 точки от 65 максимално възможни, съобщиха от Регионалното управление по образованието. Следват училищата “Душо Хаджидеков” с 43.43, “Патриарх Евтимий” с 42.83, “Алеко Константинов” с 41.91 и “Райна Княгиня” с 41.07.
Най-слабият резултат е показало училище от Пловдив град, което е събрало едва 10.38 точки.
Тази година за първи път точките няма да се приравняват по шестобалната система. При класирането оценките от свидетелството за завършено основно образование ще се преобразуват в точки, като шестицата е равна на 50, а тройката ще се счита за 15 точки. 400 точки са максималните от двата изпита, а максималният бал е 500.
Анализите показват, че резултатите са сходни почти с миналогодишните. Балът за областта от първи модул по български е 30.6, а по математика – едва 23.64.
Лидерите по български език са Математическата (57), СУ “Патриарх Евтимий” (52.20), ОУ “Душо Хаджидеков” (50.01), СУ “Черноризец Храбър (49.88) и ОУ “Ал. Константинов” (49.39).
Фаворитите по математика са Математическата с почти максимален резултат – 63.62 точки. С доста голяма разлика втори се подреждат учениците от СУ “Патриарх Евтимий” (47.39), ОУ “Елин Пелин” (46.95), ОУ “Душо Хаджидеков” (46.79) и ОУ “Ал. Константинов” (46.41).
За всички завършващи 7-класници има места, обяви председателят на комисията за прием Рангел Райчев. Някои директори от селските училища обаче подали сигнал, че не всички ученици смятали да продължат образованието си, след като се сдобият със свидетелство за завършено основно образование. На изпита по математика са се явили 4865, а по български – 4911.
Поправителните сесии са изтеглени по-рано, за да може ученици с двойки по някой от предметите, да могат да изберат училище. В класирането могат да участват и деца, които не са се явили на външно оценяване, само с точките от дипломата.
Внасянето на заявления за първо класиране е от 16 до 22 юни. Документи могат да се подават и онлайн, като родителите няма нужда да изписват кода на всяка паралелка, тъй като той ще излиза автоматично. Единствено учениците, които кандидатстват за професионални паралелки, трябва да сканират медицинското. Системата не допуска да се правят корекции на подредените един път желания, предупредиха от Регионалното управление по образование. Приетите на първи етап ще бъдат обявени на 27 юни.