Малцина деветокласници се явиха на теста по природни науки на днешната допълнителна дата, повечето не се възползваха от дадения втори шанс. Припомняме, че МОН даде възможност на деветокласниците, които са срещнали технически затруднения при решаването на теста на 15 октомври, да се явят отново но само при желание от тяхна страна.
От министерството обявиха, че не са постъпили сигнали за технически и организационни проблеми. Всички ученици са влизали и в двете системи с акаунтите си за НЕИСПУО, за да се изпробва отново този вариант. Обобщените данни показват, че не са имали затруднения. Около 2700 гимназисти са решили теста на електронни устройства и така общият брой става 47 500.
Изпитът бе организиран от 12 часа, за да се избегнат затруднения за учениците, които са на двусменно обучение. Всеки ученик можеше да избира на коя от двете онлайн платформи да го решава. След техническите затруднения на 15 октомври са били направени редица промени с цел изследването да премине безпроблемно.
Резултатите от този тест дават само информация за нивото на придобитите умения за ученика и не са свързани с оценяването му. Дадена е възможност резултатите от него да бъдат вписани като текуща оценка по преценка на преподаващия учител и само при желание на ученика.
Тестът се състоеше от три части – по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда.
Всяка част от теста включваше различен брой задачи с въпроси към тях с избираем отговор и/или с кратък свободен отговор. За работа върху всяка част ученикът разполагаше с 30 минути.
Сегашното изследване поставя фокус върху важни теми от изследването PISA 2025, като типът задачи и средата се доближават до тези в международното проучване. От друга страна се подпомагат и учителите в задаването и оценяването на такъв тип задачи.