Над 670 мажоретки от 18 града, разпределени в четири възрастови групи, се включиха в 13-ото издание на фестивала в Пазарджик
Над 670 мажоретки от 18 града, разпределени в четири възрастови групи, се включиха в 13-ото издание на фестивала на мажоретните състави “Слънчева Бесапара” в Пазарджик. За първи път в България гостуваха президентът на Световната федерация по мажоретен спорт Желка Банович и международният съдия Даниела Чепо, който се включиха в журито и награждаването на финалистите. Членове на журито бяха още Юлия Мумджиева – абсолютна европейска шампионка по художествена гимнастика, директор на рекламата и маркетинга на Българската федерация по художествена гимнастика и президент на Българската федерация по мажоретен спорт и батон туърлинг; Ренета Камберова – бронзова медалиска по художествена гимнастика от олимпийските игри в Рио и вицепрезидент на федерацията по мажоретен спорт и батон туърлинг.
В двудневната надпревара от Пловдивско участваха мажоретките от СУ „Св. Паисий Хилендарски“, СУ „Любен Каравелов“ –Пловдив, Център за подкрепа за личностно развитие –ОДК-Пловдив, СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Първомай и ПГ „Владимир Заимов“ в Сопот.
Мажоретките на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ спечелиха първо място в категория „Марш дефиле с помпони“ за II възрастова група, второ място в „Хореография с помпони на сцена“ за II възрастова група и трето място в „Хореография на сцена с помпони“ за III възрастова група.
„Това е най-красивата инвестиция в децата – да ги видиш истински щастливи. Сформирахме две групи за занимания по интереси в началото на учебната година, а в края вече можем да се похвалим с три медала от престижно състезание. Подкрепата на родителите и учителите и отличната работа на треньора им Радка Лазова, която е световен шампион по мажоретен спорт, са изключително важни“, коментира директорът Ирена Душкова.
СУ „Любен Каравелов“ зае първо място в категория „Батон“ и второ място в категория „Помпон“.
Красивите грации се впуснаха в оспорвано съревнование в 4 състезателни дисциплини – „Марш дефиле 100 метра с помпони“, „Марш дефиле 100 метра с батони“, „Хореография на сцена с помпони“ и „Хореография на сцена с батони“.
Водещите критерии за оценяване на изпълненията бяха хореографиията, гимнастическите елементи и акробатичните упражнения, костюмите, музиката и цялостна визия на представянето.