Не оспорваме промените в новия образователен закон, но искаме децата да продължат да се обучават под някаква форма, защото това е важен стимул за тях, заявяват медиците от детска клиника на УМБАЛ „Св. Георги”

slide-1

Вярно ли е, че ще закриват училището? Хубаво е да го има, госпожите са много добри и толкова старателно обясняват, казва бъдещият третокласник Делян Веселинов. Момчето е един от пациентите на детското онко отделение на УМБАЛ „Св. Георги”, което се е обучавало в Основно болнично училище „Св. Иван Рилски”. Диагнозата му не позволила да е редом със съучениците си през втория срок на миналата учебна година, когато бил принуден да постъпи в болницата. Щом се чувствал по-добре, Делян се качвал в учебната зала на училището, за да навакса с уроците. Когато се налагало да е прикован към леглото, учителите слизали при него, за да карат часове по български, математика и английски.

В новия закон за предучилищното и училищното образование обаче болничните училища не фигурират и предстои закриването им. А малките пациенти ще трябва да минат на вариант индивидуално обучение.

„Не оспорваме промените в закона, но искаме учебният процес да продължи да съществува под някаква форма в болницата. Това ангажира съзнанието на децата, не мислят единствено и само за болестта, чувстват се обгрижени, създава се по-добра психологическа атмосфера, което е решаващ фактор за успеха на цялостния оздравителен процес, категоричен е завеждащият Детска клиника на УМБАЛ „Св. Георги“ проф. Иван Иванов.

До миналата учебна година в образователен процес са обхванати учениците от І до VІІІ клас на детските отделения на болници „Св. Мина”,  „Пловдив”, „Св. Георги”, „Пълмед”, „Централ Хоспитал”. Това са основно деца със злокачествени и ревматологични заболявания. През февруари тази година училището получило като дарение 3 лаптопа Dell Latitude E 4310 на стойност 1500 лева от Международна Младежка Камара – България.

Детската клиника на „Св. Георги“ е категорично „за“ запазване на училището без звънец и предприема кампания обучението в болничната стая да продължи, тъй като един от най-важните стимули на имунитета били положителните емоции, които индиректно лекували.

Петър Гесов от Професионалната гимназия по хранителна техника и технологии през миналата година е бил в 8 клас, но се наложило да постъпи в онко отделението на УМБАЛ „Св. Георги”. С помощта на учителите от болничното училище наваксал с уроците по география, физика, химия, история. Бъдещият 9-класник от специалност „Технология, микробиология и контрол на храните” е категоричен, че училището трябва да се запази, защото пациентите като него имат нужда от подкрепящо обучение.

Проверка на „Уча в Пловдив” не откри на място директор или учител от екипа на основния адрес на училището.

s2-600x450

История на училището

Годината е 1967. По настояване на д-р Борис Кръстев, ревматолог в детско отделение и д-р Стефан Елков, завеждащ отделението в Първа градска болница – Пловдив през месец септември започва организирано обучение на хоспитализирани ученици в болницата. Без учебна база, без опит и методическа подкрепа се  поставя началото на едно благородно дело.

От септември 1970 година се разкрива и паралелка за обучение на хоспитализирани ученици от І до ІV клас във ВМИ – Пловдив, а през 1971 година в образователен процес се включват и децата от прогимназиален етап.

ОБУ „Св. Иван Рилски”  помага за адаптиране на детето към болничната среда, поддържа усещането за пълноценна личност и волята за активен живот, дава необходимите знания за продължаване на училищното образование.

Децата рисуват и инициират изложби по повод празници. Включват се активно в подготовката и организирането им, което е възможност да изпитат положителни емоции в болничната обстановка,  да повярват в доброто, да усетят подкрепата и загрижеността на възрастните към тях.

slide-4