Център за специална образователна подкрепа – Пловдив организира онлайн среща за споделяне на добри практики за професионална реализация на ученици с увреждания
Как засаждането и грижата за цветя развиват вниманието и възпитават чувство на отговорност при деца със СОП. Опита си в тази посока ще представи екипът на Центъра за специална образователна подкрепа на онлайн среща за споделяне на добри практики за успешна реализация на ученици с увреждания, която ще се проведе на 24 март. Учениците от Центъра имат възможност по атрактивен начин да развиват своята сетивност в създадената Лаборатория за растения по проект „Професионално обучение на ученици със СОП“, чиято продължителност е 18 месеца.
„Засаждането и постоянната грижа за растенията им даде възможност да усетят аромата, текстурата, богатството на багрите. Те поливаха цветята, избираха подходящо осветено място, където да ги поставят, научиха се да работят с гребло и лопатка и така движенията им станаха по-прецизни. Насочихме вниманието им към растенията в природата и у дома, което ги направи по-отговорни и трудолюбиви“, разказва директорът на Центъра Веселка Бакиш.
Педагозите и психолозите провели поредица от практически занимания, в които се включили и родители. Поредната акция, която се превърнала в истински празник, била по повод първа пролет. Пъстрите саксии и сандъчета с теменужки, петунии, невен, хризантеми сега красят класните стаи и допринасят за спокойна и ведра атмосфера, за добри и приятелски взаимоотношения.
Проектът се реализира съвместно с Асоциация „Луче“- Италия с президент Лучия Велева. Една от основните дейности, която 18-те учители изпълнили по проекта по „Еразъм+“ била деветдневната мобилност за квалификация в Италия.
„Потопихме се в красотата на ботаническите градини, срещнахме се с колеги от специалното образование и заедно търсихме отговор на въпроса как да направим професионалното обучение в Центъра интересно и адаптирано за децата със СОП. Поставихме началото на малък електронен сборник с уроци по цветарство, подходящи за деца със СОП, и на електронен албум със снимки на цветя и други растения, които са заснети в реалната им среда. Надяваме се това да помогне уроците по цветарство да бъдат по-разбираеми и достъпни за учениците“, пояснява Бакиш.
Тази учебна година възпитаниците на ЦСОП – Пловдив отново ще се включат в Националното състезание по озеленяване и цветарство, което ще се проведе в Бургас – в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“. Очакванията са те да се представят подобаващо, наред с ученици от паралелките на специалност „Озеленяване и цветарство“.
На онлайн срещата петте центъра за специална образователна подкрепа ще презентират проекти по „Еразъм+“ в подкрепа на приобщаващото образование. Преподаватели от Кърджали, Велинград, Свиленград и Хасково ще представят озеленяването като професия на бъдещето за децата със СОП, добрите европейски практики за реализацията на младежи с увреждания. Учителите ще споделят как успешно може да стане преходът от присъствено обучение към онлайн по приобщаващ начин за всяко дете в рамките на проекта “Подобряване на дигиталните и педагогически компетентности на учителите за работа по време на дистанционно обучение („DIPCE“), по който Центърът работи под ръководството на университета в Мадрид.
„Колаборацията с европейски партньори по проекти на „Еразъм+“ повишава капацитета на екипа ни и на всеки негов член, допринася за качествено професионално обучение на деца със СОП, което им дава шанс за реализация и подобряване на качеството на живот“, категорична е Веселка Бакиш.