Начални учители представиха добри практики за мотивация на децата от 1 до 4 клас на онлайн работна среща „Формиращо оценяване в условия на ОРЕС“

Разиграване на етюди със средствата на кукления театър помагат на третокласници и четвъртокласници да овладяват по-лесно новите знания по английски език. Куклите обясняват едни на други личните местоимения, единствено и множествено число. Техниката „Артисти“ бе представена като добра практика на ОУ „Васил Левски“ от преподавателя по чужд език Ивета Топова.

Повече от 70 начални педагози се включиха в онлайн работна среща “Формиращо оценяване в условията на ОРЕС с цел мотивиране на учениците за активно включване в учебния процес”, организирана от РУО Пловдив. Идеята на експерта по начално образование Марияна Механджиева бе да срещне колегите си, макар и във виртуална среда, за да споделят опит за обучението от разстояние, което е изключително предизвикателство не само за тях, но също така за децата и родителите.

Друга от техниките на Ивета Топова, която дава резултат, са видеа, където децата влизат в ролята на учител и със свои думи обясняват на съучениците си, например как се използва глаголът „съм“. Заснетите от учениците видеа се качвали в classroom на съответния клас и се коментирали по време на часа.

„Това е начин да се възпитават презентационни умения, да се изграждат междупредметни връзки, а и родителите да подкрепят образователния процес, тъй като трябва да помогнат на детето си за направата на видеото“, обяснява Топова. Тя използвала активно и интерактивната платформа Liveworksheets, която позволява автоматична оценка на работата на учениците, понеже не е необходима отделна регистрация за всяко дете, а диктовката или тестът му се споделя в classroom. Живите работни листове, направени като игра, позволявали на децата да се върнат и втори път да я изиграят, ако получат знак, че са допуснали грешка.

Колежката й Юлия Кикрили използва техниката „Колко знам“ с първолаците и второкласниците, като в края на урока по четене, например, задължително обясняват и повтарят непознатите думи. Със зелено, жълто и червено емотиконче на екрана децата дават знак до каква са разбрали съдържанието.

При работата си с първокласниците, на които също се наложи да учат от разстояние в електронна среда, Людмила Балабанова от НУ „Христо Ботев“ поставя точки и в края месеца всеки от тях получава медал. А на победителя връчват купа. Децата, които подарят книга за библиотеката на класа, трябвало първо да я представят, а наградата е картинка за оцветяване с любимия приказен герой.

„Завърши изречението“ е техниката, прилагана от началния педагог от ОУ „Райна Княгиня“ Славка Джурджева, която давала добри резултати не само в работата по български език, но и по математика.

„В 20-минутен онлайн учебен час учителят трябва да получи обратна връзка за поставените задачи и да въведе новия материал, което е изключително трудно“, коментира Стоянка Каръкова от ОУ „Душо Хаджидеков“. Тя прилага три техники – „Светофар“, „Плодно дърво“ и „Кахуут“. При първата ученикът си изработва три кръга в цветове на светофара, като всеки носи послание: зелен – Аз знам! Успях; жълт – Не съм сигурен, имам нужда от помощ; червен – Не успявам. Това е сигнал за преподавателя какъв процент от децата се справят, за да прецени как да продължи нататък. Втората техника дава обратна информация как е преминал часът: ако детето посочи ябълка, значи работата му е била полезна, зелено листо е знак, че не всичко се е получило, но е опитало, а жълтото – че не може да се справи и има още върху какво да работи.

Как се справят началните учители в училищата с концентрация на деца от уязвими групи?

„За нашите ученици българският език не е майчин и работата в ОРЕС е изключително трудна, защото трябва да формираме умения за разбиране на съдържание по който и да е предмет“, поясни Румяна Гайдарова от ОУ „Димчо Дебелянов“.

Тя сама съставя текстови задачи по математика, в които присъстват дейности от ежедневието на децата, а едновременно с това се формират и социални умения – детето тръгнало на пазар с 5 лева, купило си топка за 2, срещнало дядо си, който му дал още 1 – колко му останали.

Заданието в часовете по изобразително изкуство е децата да нарисуват рисунка на тема „Рожден ден“ с топли цветове. Урокът прелива в усвояване на умения за общуване, като например какви вежливи думи да използваме, за да поздравим приятеля за празника му. За да разбере каква е емоционалната нагласа на децата, Гайдарова често ги карала да рисуват настроението си.